Sepsi OSK s-a calificat în play-off-ul Conference League după rezultatul cu FC Aktobe / Video

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - Petrolul Ploieşti. Ambele goluri au fost marcate de Rondon

Echipa de fotbal Sepsi OSK Sfântu Gheorghe s-a calificat în play-off-ul Europa Conference League după victoria cu 1-0 (0-0) cu FC Aktobe obţinută joi seara, pe Stadionul Aktobe Ortalik din Aktobe, în manşa secundă a turului al treilea preliminar al competiţiei.

Partida a început în nota de dominare a gazdelor, care au încercat constant să creeze pericol la poarta adversă, însă apărarea organizată a formaţiei covăsnene nu a cedat, reuşind să anihileze fiecare acţiune. După 15 minute de presiune a echipei din Kazahstan, Sepsi a revenit şi a început să conteze din ce în ce mai mult în atac.

În minutul 21, mingea a ajuns în poarta celor de la FC Aktobe, dar golul reuşit de Păun a fost anulat de arbitrul întâlnirii pentru un fault anterior al lui Safranko. Un minut mai târziu, se înregistrează şi prima ocazie a gazdelor, când şutul lui Samorodov trece peste poartă. Tot peste poartă a trimis ulterior şi Safranko dintr-un corner (27), în timp ce mingea şutată de Ştefănescu (35) a fost prinsă de portarul Pokatilov.V

VIDEO

Cea mai mare ocazie a primei reprize a avut loc la poarta formaţiei din Sfântu Gheorghe, în minutul 29, când Niczuly a respins spectaculos de sub bară o minge şutată puternic din unghi de China. Până la pauză s-a jucat pe contre, Alimi trecând pe lângă deschiderea scorului în două rânduri în minutele 41 şi 42, în timp ce China (38) şi Santana (43) nu au reuşit să trimită pe spaţiul porţii lui Niczuly.

La revenirea pe teren, formaţia kazahă a avut prima ocazie prin Samorodov (48), care după ce a driblat doi adversari a şutat puternic pe jos, dar Niczuly a reţinut mingea cu uşurinţă. Replica celor de la Sepsi OSK a venit repede, o minge centrată de Dumitrescu de pe partea stângă lovind bara porţii adverse.

Apoi Alimi a şutat peste poartă, iar Păun a căutat vinclul de la 30 de metri, mingea fiind respinsă cu dificultate de Pokatilov. Tabela s-a modificat în minutul 66 în urma unei faze fixe, mingea din cornerul executat perfect de Ştefănescu de pe partea dreaptă fiind trimisă în plasă cu capul de acelaşi Păun din careul mic.

După gol, Sepsi a renunţat la ofensivă, rezumându-se doar la apărare şi contraatac. Impulsionate de public, gazdele au încercat să egaleze, dar acţiunile lor s-au oprit la linia de 16 metri. Ultima şansă de a egala a celor de la FC Aktobe şi de a trimite meciul în prelungiri a avut-o Gadrani (90+7), la o lovitură liberă, însă mingea a fost respinsă din faţa lui de Dumitrescu, notează Agerpres.

În play-off-ul Europa Conference League, Sepsi OSK va juca împotriva formaţiei norvegiene FK Bodoe/Glimt, care a trecut de FC Piunik Erevan (Armenia) după două victorii, cu 3-0 şi 3-0, în turul 3 preliminar al competiţiei.

FC Aktobe - Sepsi OSK 0-1 (0-0) A marcat: Nicolae Păun (66) Aktobe, Stadion Aktobe Ortalik Europa Conference League - turul al treilea preliminar (manşa a doua) În prima manşă: 1-1

Au evoluat echipele:

FC Aktobe: 1. Stas Pokatilov - 6. Alibek Kasim, 88. Dmitri Iaşin, 77. Dmitri Şomko (căpitan) (9. Abilaihan Jumabek 86) - 20. China (21. Andrija Filipovic 81), 19. Milos Raickovic (4. Luka Gadrani 67), 5. Leonel Strumia, 31. Adilhan Tanjarikov (3. Dmitri Besmertnîi 81) - 7. Bauirjan Baitana (15. Anderson Niangbo 67), 93. Elder Santana, 10. Maxim Samorodov.

Antrenor: Andrei Karpovici. Rezerve neutilizate: 41. Miroslav Lobanţev, 55. Alişer Mambetjanov - 2. Timur Rudoselski, 14. Ieskendir Kibirai, 66. Ehab Ghnayem, 76. Nurdaulet Izbasarov, 99. Roman Izotov. Sepsi OSK: 33. Roland Niczuly (căpitan) - 13. Denis Ciobotariu, 44. Mihai Bălaşa, 82. Branislav Ninaj, 20. Andres Dumitrescu - 21. Isnik Alimi (77. Adnan Aganovic 60), 5. Jonathan Rodriguez (22. Francisco Junior 90+1) - 10. Cosmin Matei (97. Roland Varga 80) , 6. Nicolae Păun, 11. Marius Ştefănescu (8. Gheorghe Ion 80) - 18. Pavol Safranko (99. Mario Rondon 90+2). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Rezerve neutilizate: 1. Dinu Moldovan, 98. Hunor Gedo - 9. Vitalie Damaşcan, 17. Darius Oroian, 25. Bogdan Oteliţă, 30. Akos Nistor, 59. Sherif Kallaku,

Arbitru: Daniele Chiffi; arbitri asistenţi: Filippo Meli, Giuseppe Perrotti; al patrulea oficial: Livio Marinelli (toţi din Italia) Observator UEFA pentru arbitri: Sascha Amhof (Elveţia); Delegat UEFA: Igor Radojcic (Serbia) Cartonaşe galbene: Şomko (53), Santana (57) / Ion (90+2).