România traversează o perioadă prelungită de instabilitate atmosferică, cu precipitații abundente și temperaturi considerabil mai scăzute decât valorile obișnuite pentru sfârșitul lunii mai. Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), vremea va rămâne rece și ploioasă pe tot parcursul săptămânii în aproape toate regiunile țării, cu abateri termice de până la 10 grade față de mediile anuale.
Cantitățile de apă acumulate în ultimele zile sunt semnificative, înregistrându-se local până la 80 de litri pe metru pătrat. Situația meteorologică a determinat ANM să mențină în vigoare codul portocaliu de precipitații abundente pentru estul țării până marți dimineață. Zonele cele mai afectate sunt cea mai mare parte a Munteniei, precum și centrul și sudul Moldovei, unde se așteaptă în continuare ploi consistente.
„Vestea ceva mai bună este că în partea de sud, sud-est, Muntenia și sudul Moldovei va avea marţi cantităţi mai puţin importante de apă decât cele de azi. Rămân în vigoare avertizările hidrologice, pentru că aceste ploi constante şi însemnate cantitativ rămân un pericol de inundaţii în bazinele hidrografice mari din estul ţării”, a declarat Florinela Georgescu, director de Prognoze al ANM, la Digi24.
Efectele fenomenelor meteorologice nu se limitează doar la disconfortul creat de ploi. Hidrologii au emis avertizări serioase privind riscul crescut de inundații. Până marți noapte sunt prognozate scurgeri semnificative pe versanți, viituri rapide pe râurile mici și creșteri importante de debite pe cursurile de apă din bazinele Olt, Călmățui, Vedea, Argeș, Ialomița, Siret, Prut și pe râurile din Dobrogea. Sunt posibile depășiri ale cotelor de apărare în aceste zone. Conform specialiștilor, în intervalul următor se pot acumula între 50 și 70 de litri pe metru pătrat, cu valori izolate de până la 80 l/mp. Doar în ultimele 24 de ore, în anumite zone s-au înregistrat până la 40 l/mp.
În Capitală, ploile nu contenesc. Conform prognozei, în București va continua să plouă și în cursul zilei de luni, posibil și în noaptea următoare. Acest regim pluviometric ridicat contribuie la menținerea unei mase de aer rece, care afectează întreaga țară. Temperaturile maxime vor oscila între 14 și 22 de grade Celsius în majoritatea regiunilor, iar în București nu vor depăși 17–19 grade, valori mult sub cele specifice sfârșitului lunii mai.
„Se înregistrează temperaturi cu 5 până la 10 grade sub normalul perioadei, iar în privinţa precipitaţiilor, se aşteaptă o ameliorare în zonele cu cod portocaliu, dar pe ansamblu, în continuare, vor fi ploi toată săptămâna în toate regiunile ţării, fiind posibile noi avertizări în zilele următoare”, a adăugat Florinela Georgescu.
Cauza principală a acestei situații meteorologice neobișnuite este o configurație atmosferică de tip blocaj la nivel continental. Potrivit directorului ANM, această circulație determină acumularea unei mase de aer rece și umed în estul și sud-estul Europei, cu efecte directe asupra României. „Dacă ne uităm pe harta Europei, vedem că vestul continentului a avut o perioadă foarte îndelungată temperaturi foarte ridicate, ceea ce a favorizat menţinerea masei de aer rece şi încărcată cu umezeală în zona geografică a ţării noastre”, a explicat Georgescu.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
de Val Vâlcu
de Anca Murgoci