România și-a depășit obiectivul propus la Sofia: a câștigat nouă medalii, din care două de aur

Larisa Iordache, Campionatele europene de gimnastica, sofia 2014

Bilanț extraordinar al gimnastelor românce la Campionatul European de gimnastică feminină, junioare şi senioare, de la Sofia: nouă medalii, din care două de aur, cinci de argint şi două de bronz, obiectivul fiind de câştigare a trei-patru medalii.

Campionatul European de gimnastică feminină, junioare şi senioare, de la Sofia, s-a încheiat duminică.

În concursul de senioare, gimnasta Larisa Iordache a reușit să obțină, în ultima zi de concurs, alte trei medalii, pe lângă cea de aur, câștigată, ieri, în proba pe echipe, ea fiind și singura sportivă care și-a trecut în cont două medalii de aur la Europenele din 2014.

Larisa Iordache s-a clasat pe primul loc la finala de la sol, alături de italianca Vanessa Ferrari, ambele obținând același punctaj: 14.800. De asemenea, Larisa a obținut medalia de argint la bârnă, deși era considerată favorită, fiind devansată de Maria Kharenkova, iar la sărituri s-a clasat pe treapta a treia a podiumului, medalia de aur revenind elvețiencei Giulia Steingruber, în timp ce argintul și l-a adjudecat  Anna Pavlova, gimnasta din Azerbaidjan.

Diana Bulimar a terminat finala la sol pe locul patru.

Tot duminică s-a încheiat și concursul de junioare, unde România a obținut medalia de bronz pe echipe, argint - Laura Jurca la individual-compus, sărituri și Andreea Iridon la bârnă și sol, informează Mediafax.