ROMÂNIA - DANEMARCA 29-29, în GRUPA B de la CAMPIONATUL EUROPEAN DE HANDBAL

După înfrângerea suferită în fața Norvegiei, scor 19-27, România a întâlnit marți seară Danemarca, în Grupa B de la Campionatul European de Fotbal. Elevele lui Gheorghe Tadici au trecut peste eşecul din primul meci şi au făcut o partidă excelentă cu Danemarca, insă au obţinut doar un egal, scor 29-29, după ce au fost egalate în ultima secundă.

"Tricolorele" au început tare partida și s-au distanțat încă din debut la 4-0. Danezele au revenit treptat, însă avantajul s-a menţinut la finalul primei reprize. În minutul 51, danezele au trecut pentru prima dată la conducerea jocului.

Gheorghe Tadici a gestionat bine momentul dificil al echipei, iar România s-a repliat şi a revenit din nou în control. Cu un minut înainte de final, fetele noastre aveau un gol avantaj și atacul, însă au pierdut balonul, iar danezele au marcat în ultima secundă, obținând o remiză nesperată.

România păstrează în continuare şanse la calificarea în grupele principale, scrie gsp.ro. "Tricolorele" trebuie să nu piardă cu Ucraina pentru a trece mai departe.

Clasament

1. Danemarca - 61-52 - 3p
2. Norvegia - 27-19 - 2p
3. România - 48-56 - 1p
4. Ucraina - 23-32 - 0p

Primele trei clasate se califică în grupele principale.

VEZI AICI PROGRAMUL MECIURILOR ȘI AL TELEVIZĂRILOR DE LA CAMPIONATUL EUROPEAN DE HANDBAL 2014