Rezultatele sportivilor români la Jocurile Europene

Rezultate înregistrate de sportivii români, duminică, la Jocurile Europene de la Baku.

La gimnastică artistică pe echipe masculin, România, în componenţa Marius Berbecar, Vlad Cotuna şi Cristian Băţagă, a ocupat locul nouă, cu 83.065 puncte, după trei aparate (sol, cal, inele).

La feminin, echipa României, cu Andreea Maria Iridon, Laura Jurca şi Silvia Andreea Zarzu, a ocupat locul 10 cu 53.366 puncte, după două aparate (sărituri şi paralele).

Echipajul Roxana Petronela Borha, Irina Lauric, Elena Meroniac, Iuliana Andreea Taran s-a calificat în finală la K4 - 500 m, după următoarele rezultate: locul patru seria 2 în calificări cu timpul 1:35.836, locul 1 în semifinala 1, cu 30.594 - cel mai bun timp al competiţiei.

La canoe dublu pe distanţa de 1000 de metri, Liviu Dumitrescu şi Victor Mihalachi s-au calificat în finală după ce în calificări s-au clasat pe locul patru în seria 2, cu timpul 3:39.604, iar în semifinala 1 au ocupat locul 3, cu timpul 3:31.724, scrie Mediafax.

La canoe simplu - 1000 m, Leonid Valentin Carp a acces în finală. Carp a ocupat în calificări, locul 5 în seria 2, cu timpul 4:05.710, iar în semifinala 1 s-a clasat pe locul 2 cu timpul 3:46.493.

La kaiac 4 pe 1000 de metri, echipajul Nicolae Daniel Burciu, Dan Cristian Costea, Vlad Luca Georgescu, Constantin Mironescu a acces direct în finală, după ce în calificări s-a clasat pe locul trei în seria 2, cu timpul 2:53.698.

Dan Cristian Costea a ocupat locul trei în serie 3 în calificări la kaiac simplu - 1000 m, cu timpul 3:41.776, iar în semifinala 2 s-a clasat pe locul 7, cu timpul 3:31.010, ratând accederea în finală.

La polo, echipa României a fost învinsă de Germania, cu scorul de 10-5, într-un meci din grupa B.

La lupte greco-romane, Attila Tamas a înregistrat următoarele rezultate la categoria 85 kg: 5-0 cu Dimitrios Papadopoulos (Grecia) în calificări, 0-3 cu Zhan Beleniuk (Ucraina) în optimi. La categoria 75 kg, Ionel Puşcaşu a trecut în calificări cu 3-0 de Mateusz Wolny (Polonia), iar în optimi a fost învins cu 1-3 de Elvin Mursaliyev (Azerbaidjan). Georgian Carpen a pierdut în calificări la 66 kg, 1-3, în faţa francezului Artak Margaryan.

În concursul de karate, la kata masculin, Adrian Răzvan Guţă a pierdut în runda eliminatorie, grupa B, cu 0-5 în faţa lui Minha Dack (Franţa), cu 0-5 în faţa lui Mehmet Yakan (Turcia) şi cu 0-5 în faţa lui Tural Baljanli (Azerbaidjan).