Programul complet al Festivalului Internațional al Artelor Spectacolului Târgoviște – Babel

Avem bucuria de a vă invita la cea de-a IX-a ediție a Festivalului Internațional al Artelor Spectacolului Târgoviște – Babel, ce se desfășoară între 2 și 9 iunie 2019. Festivalul este organizat de Teatrul Tony Bulandra, cu susținerea Primăriei Municipiului Târgoviște și a Consiliului Local, anunță conducerea teatrului într-un comunicat.

„În acest an, tema care va reuni sub cupola sa toate spectacolele și manifestările culturale este Imagine. Conceptul de „imagine" a cucerit lumea contemporană. Cuvintele s-au topit în fața forței cadrelor, care se succed cu rapiditate pe toate mediile online, și a tuturor instantaneelor artistice culese din lumea largă. Întrebarea este cât de mult poate teatrul, cândva o artă a cuvântului, să se adapteze domniei imaginii? Am ales să aflăm la cea de-a IXa ediție a Babel FAST, prin producțiile selectate din țări precum: Cehia, Polonia, Rusia, India, Italia, Belgia, Algeria, Franța, Scoția, Japonia, Anglia, Islanda, Israel, Coreea de Sud, Lituania, România."

LABORATOARELE BABEL - IMAGO

Duminică, 2 iunie

 

17:00 Teatrul Tony Bulandra, Deschiderea oficială
18:00 Sala Mare, Crimă și pedeapsă, regia: Dumitru Acriș
19:30 Casa Sindicatelor / Clubul Studenților, Ziua aceea, regia: Oleg Eremin
21:00 Piața Mihai Viteazul, Căsătoria, regia: Kiril Vîtoptov
PROGRAM BABEL 2019

Luni, 3 iunie

 

18:00 Sala Mare, M means Magritte, regia: Dimitry Aryupin, blackSKYwhite, Rusia; 1h
19:30 Casa Sindicatelor / Clubul Studenților, Colonelul și păsările, regia: Vlad Popescu, Teatrul Ariel Râmnicu-Vâlcea, România
21:30 Parcul Chindia (Teatrul de Vară) – Calea Domnească – Bulevardul Mircea cel Bătrân – Bulevardul Carol I – Teatrul Tony Bulandra, Parada Babel & Paradă Scena Kalejdoskop din Polonia; 1h

Marți, 4 iunie


11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
18:00 Sala Mare, In transit, regia: Aditi Venkateshwaran, IAPAR, Pune, India; 1h
19:30 Casa Sindicatelor, Piatra din casă, regia: Alexandru Dabija, Teatrul „Toma Caragiu" Ploiești, România; 1h 30 min.
21:00 Piața Mihai Viteazul, The Heart of Don Juan, regia: Piotr Kulczyk, Scena Kalejdoskop, Krakowia, Polonia; 1h

Miercuri, 5 iunie

 

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
18:00 Sala Mare, Physical – The Imaginary House, Masan, Coreea de Sud
19:00 Centrul Vechi, Impro Scott, coordonator: Scott Johnston, Pass, Edinburgh College, Scoția
19:30 Piața Mihai Viteazul, Operativi!, regia: Mario Gumina, Eccentrici Dadaro, Italia;1h
20:30 Casa Sindicatelor, Not a children's game, regia: Albertas Vidžiūnas, Teatrul Alytus, Lituania, 1h 45 min.

Joi, 6 iunie


11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
18:00 Casa Sindicatelor, Smoke like a man, regia: Mickey Yonas, Yafit Levi, Israel; 1h
19:00 Centrul Vechi, Căsătoria (Laboratoarele Babel - Imago)
20:00 Piața Mihai Viteazul, Animație, Jonathan Marquis, Italia
21:00 Sala Mare, ALBA, Thèâtre du Mouvement, regia: Yves Marc, Franța; 1h 15 min.

Vineri, 7 iunie

 

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
18:00 Casa Sindicatelor, CUBE, regia: Pavel Knolle, Teatrul Național din Praga - Laterna Magika, Cehia; 1h
19:00 Curtea Domnească, Impro Scott, coordonator: Scott Johnston, Pass, Edinburgh College, Scoția
20:00 Sala Mare, Medea Fantasy, regia: JeungWoo Son, The Nomad Production, Seul, Coreea de Sud; 1h 20 min.
21:00 Piața Mihai Viteazul, Pasărea de Foc, regia: Irina Niculescu, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște, România; 40 min.

Sâmbătă, 8 iunie


11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
18:00 Sala Mare, Family Lear, regia: Lee Sung Gu, Gabyun 1999 Theatre, Seul, Coreea de Sud
19:30 Curtea Domenască, Hamlet, regia: Kolbrun Bjort Sigfusdottir, Brite Theatre, Anglia; 1h
20:00 Curtea Domnească, Animație, Jonathan Marquis, Italia
21:00 Piața Mihai Viteazul, Vernisaj de fotografie „In memoriam Sorin Radu"
21:45 Casa Sindicatelor, A nos fantomes, regia: Tom Boccara, Cie Menteuses, Belgia; 50 min.

Duminică, 9 iunie


11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
16:30 Casa Sindicatelor, We are made of star dust, coordonator: Scott Johnston, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște, România;
18:00 Sala Mare, Sonata Kreutzer, regia: Mc Ranin, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște, România; 1h 10 min.
19:30 Casa Sindicatelor, Julius Caesar, regia: Okbaui Cheikh, Forssane el Rokeh, Adrar, Algeria; 1h
20:00 Piața Mihai Viteazul, Animație, Jonathan Marquis, Italia
21:00 Curtea Domnească, Othello, după William Shakespeare, regia: Suren Shahverdyan, Teatrul Tony Bulandra, România; 2h.

Ultimele materiale video - DCNewsTV.ro

Te-ar putea interesa

Get it on App Store Get it on Google Play





Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?

Copyright 2021 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate. DCNews Proiect 81431.

Comandă acum o campanie publicitară pe acest site: publicitate@dcnews.ro


cloudnxt1
YesMy