Programul complet al Festivalului Internațional al Artelor Spectacolului Târgoviște – Babel

Flaviu Predescu / 25 apr 2019 / 14:42 Salveaza PDF Comentarii
Descriere foto:

Avem bucuria de a vă invita la cea de-a IX-a ediție a Festivalului Internațional al Artelor Spectacolului Târgoviște – Babel, ce se desfășoară între 2 și 9 iunie 2019. Festivalul este organizat de Teatrul Tony Bulandra, cu susținerea Primăriei Municipiului Târgoviște și a Consiliului Local, anunță conducerea teatrului într-un comunicat.

„În acest an, tema care va reuni sub cupola sa toate spectacolele și manifestările culturale este Imagine. Conceptul de „imagine" a cucerit lumea contemporană. Cuvintele s-au topit în fața forței cadrelor, care se succed cu rapiditate pe toate mediile online, și a tuturor instantaneelor artistice culese din lumea largă. Întrebarea este cât de mult poate teatrul, cândva o artă a cuvântului, să se adapteze domniei imaginii? Am ales să aflăm la cea de-a IXa ediție a Babel FAST, prin producțiile selectate din țări precum: Cehia, Polonia, Rusia, India, Italia, Belgia, Algeria, Franța, Scoția, Japonia, Anglia, Islanda, Israel, Coreea de Sud, Lituania, România."

LABORATOARELE BABEL - IMAGO

Duminică, 2 iunie

 

17:00 Teatrul Tony Bulandra, Deschiderea oficială
18:00 Sala Mare, Crimă și pedeapsă, regia: Dumitru Acriș
19:30 Casa Sindicatelor / Clubul Studenților, Ziua aceea, regia: Oleg Eremin
21:00 Piața Mihai Viteazul, Căsătoria, regia: Kiril Vîtoptov
PROGRAM BABEL 2019

Luni, 3 iunie

 

18:00 Sala Mare, M means Magritte, regia: Dimitry Aryupin, blackSKYwhite, Rusia; 1h
19:30 Casa Sindicatelor / Clubul Studenților, Colonelul și păsările, regia: Vlad Popescu, Teatrul Ariel Râmnicu-Vâlcea, România
21:30 Parcul Chindia (Teatrul de Vară) – Calea Domnească – Bulevardul Mircea cel Bătrân – Bulevardul Carol I – Teatrul Tony Bulandra, Parada Babel & Paradă Scena Kalejdoskop din Polonia; 1h

Marți, 4 iunie

 


11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
18:00 Sala Mare, In transit, regia: Aditi Venkateshwaran, IAPAR, Pune, India; 1h
19:30 Casa Sindicatelor, Piatra din casă, regia: Alexandru Dabija, Teatrul „Toma Caragiu" Ploiești, România; 1h 30 min.
21:00 Piața Mihai Viteazul, The Heart of Don Juan, regia: Piotr Kulczyk, Scena Kalejdoskop, Krakowia, Polonia; 1h

Miercuri, 5 iunie

 

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
18:00 Sala Mare, Physical – The Imaginary House, Masan, Coreea de Sud
19:00 Centrul Vechi, Impro Scott, coordonator: Scott Johnston, Pass, Edinburgh College, Scoția
19:30 Piața Mihai Viteazul, Operativi!, regia: Mario Gumina, Eccentrici Dadaro, Italia;1h
20:30 Casa Sindicatelor, Not a children's game, regia: Albertas Vidžiūnas, Teatrul Alytus, Lituania, 1h 45 min.

Joi, 6 iunie

 


11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
18:00 Casa Sindicatelor, Smoke like a man, regia: Mickey Yonas, Yafit Levi, Israel; 1h
19:00 Centrul Vechi, Căsătoria (Laboratoarele Babel - Imago)
20:00 Piața Mihai Viteazul, Animație, Jonathan Marquis, Italia
21:00 Sala Mare, ALBA, Thèâtre du Mouvement, regia: Yves Marc, Franța; 1h 15 min.

Vineri, 7 iunie

 

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
18:00 Casa Sindicatelor, CUBE, regia: Pavel Knolle, Teatrul Național din Praga - Laterna Magika, Cehia; 1h
19:00 Curtea Domnească, Impro Scott, coordonator: Scott Johnston, Pass, Edinburgh College, Scoția
20:00 Sala Mare, Medea Fantasy, regia: JeungWoo Son, The Nomad Production, Seul, Coreea de Sud; 1h 20 min.
21:00 Piața Mihai Viteazul, Pasărea de Foc, regia: Irina Niculescu, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște, România; 40 min.

Sâmbătă, 8 iunie

 


11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
18:00 Sala Mare, Family Lear, regia: Lee Sung Gu, Gabyun 1999 Theatre, Seul, Coreea de Sud
19:30 Curtea Domenască, Hamlet, regia: Kolbrun Bjort Sigfusdottir, Brite Theatre, Anglia; 1h
20:00 Curtea Domnească, Animație, Jonathan Marquis, Italia
21:00 Piața Mihai Viteazul, Vernisaj de fotografie „In memoriam Sorin Radu"
21:45 Casa Sindicatelor, A nos fantomes, regia: Tom Boccara, Cie Menteuses, Belgia; 50 min.

Duminică, 9 iunie

 


11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
16:30 Casa Sindicatelor, We are made of star dust, coordonator: Scott Johnston, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște, România;
18:00 Sala Mare, Sonata Kreutzer, regia: Mc Ranin, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște, România; 1h 10 min.
19:30 Casa Sindicatelor, Julius Caesar, regia: Okbaui Cheikh, Forssane el Rokeh, Adrar, Algeria; 1h
20:00 Piața Mihai Viteazul, Animație, Jonathan Marquis, Italia
21:00 Curtea Domnească, Othello, după William Shakespeare, regia: Suren Shahverdyan, Teatrul Tony Bulandra, România; 2h.


Te-ar putea interesa






Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?

Copyright 2019 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate.


dcn.n-nxt.27