Liverpool - Napoli 1-1. Soarta cormoranilor se decide în Austria

Englezii sunt obligați să nu piardă la un gol sau mai mult cu RB Salzburg, pentru a merge mai departe.

Liverpool este obligată să aștepte calificarea în ultimul meci, în urma remizei de pe teren propriu cu Napoli, conform Sky Sports.

Dries Mertens, atacantul napolitanilor, a deschis scorul în minutul 21, cu o execuție din unghi. Liverpool s-a chinuit să desfacă apărarea italiană, în ciuda faptului că meciul a avut loc pe Anfield Road Stadium.

Dejan Lovren a egalat printr-o lovitură de cap, în minutul 65, însă cormoranii nu au reușit să mai marcheze, deși au forțat obținerea celor 3 puncte.

Rezultatul dintre cele două echipe, care s-au întâlnit și anul trecut în grupele competiției, înseamnă că destinul englezilor rămâne încă neclar. Cu toate că Liverpool poate învinge sau poate face egal în Austria, cu RB Salzburg, pentru a accede în optimile de finală, un scor de 1-0, 2-1 sau 3-2 în favoarea austriecilor i-ar trimite pe ei în fazele eliminatorii.