Liga Naţiunilor: Spania - Germania scor final. Rezultatele partidelor de joi

Spania a reușit un egal în faţa echipei Germaniei, scor 1-1, joi seara, la Stuttgart, în Liga A a Ligii Naţiunilor la fotbal, prin golul marcat de fundaşul Jose Gaya în minutele adiţionale (90+6).

Timo Werner a deschis scorul în minutul 51, dar Furia Roja a smuls egalarea în al 6-lea minut al prelungirilor prin jucătorul Valenciei, Gaya.

Ungaria a învins Turcia în deplasare cu 1-0, prin golul marcat din lovitură liberă de Szoboszlai. Oaspeţii au avut şi două bare în acest meci, prin Sallai şi Holender.

Irlanda a obţinut şi ea un punct în faţa Bulgariei, la Sofia, 1-1, printr-un gol marcat târziu de Shane Duffy (90+3). Kraev (56) deschisese scorul pentru gazde.

Republica Moldova a remizat cu Kosovo, 1-1, la Parma, prin golurile înscrise de Ion Nicolaescu (20), respectiv Benjamin Kololli (71). Moldova a pus astfel capăt unei serii de şapte înfrângeri consecutive. Igor Armaş (FC Voluntari) a fost căpitanul moldovenilor, la care au mai jucat Vadim Raţă (Chindia Târgovişte), 81 de minute, portarul Alexei Koşelev (ex-Poli Iaşi), Cătălin Carp (ex-CFR Cluj, FC Viitorul, FCSB), 71 de minute. Portarul Denis Rusu (Poli Iaşi) a fost rezervă.

Rezultate:

Liga A Grupa a 4-a

Germania - Spania 1-1 Au marcat: Timo Werner 51, respectiv Jose Gaya 90+6.

Ucraina - Elveţia 2-1 Au marcat: Andrei Iarmolenko 14, Aleksandr Zincenko 68, respectiv Haris Seferovic 41.

Liga B Grupa a 3-a

Rusia - Serbia 3-1 Au marcat: Artem Dziuba 48 - penalty, 81, Viaceslav Karavaev 69, respectiv Aleksandar Mitrovic 78.

Turcia - Ungaria 0-1 A marcat: Dominik Szoboszlai 80.

Grupa a 6-a

Bulgaria - Irlanda 1-1 Au marcat: Bojidar Kraev 56, respectiv Shane Duffy 90+3.

Finlanda - Ţara Galilor 0-1 A marcat: Kieffer Moore 80. Liga C Grupa a 3-a R.

Moldova - Kosovo 1-1 Au marcat: Ion Nicolaescu 20, respectiv Benjamin Kololli 71.

Slovenia - Grecia 0-0

Liga D Grupa 1

Letonia - Andorra 0-0 Janis Ikaunieks (Letonia) a ratat un penalty în min. 56. Cartonaş roşu: Vladislavs Gutkovskis (Letonia) 71.

Insulele Feroe - Malta 3-2 Au marcat: Klaemint Olsen 25, Andreas Lava Olsen 87, Brandur Hendriksson Olsen 90, respectiv Jurgen Degabriele 37, Andrei Agius 73. (Agerpres)