O delegaţie a FMI, condusă de reprezentantul în România al instituţiei, Tonny Lybek, s-a întîlnit la Palatul Victoria cu Emil Boc și mai mulți miniștrii pentru a discuta stadiul angajamentelor luate de Guvern şi pentru a pregăti misiunea din octombrie a Fondului la Bucureşti.
Surse guvernamentale, citate de Mediafax, au declarat că că este vorba de o întâlnire de lucru de natură tehnică.
"Este vorba de o întâlnire de lucru, în care vor fi discutate aspecte tehnice ce ţin de condiţionalităţile din acordul de împrumut cu FMI, Comisia Europeană şi Banca Mondială. În afara primului-ministru, la întâlnire participă toţi miniştrii care au de implementat măsurile convenite cu FMI", au declarat sursele citate.

