Fotbal: Lazio, învinsă la Ferrara cu patru zile înaintea meciului cu CFR Cluj

Lazio a fost învinsă duminică în deplasare de SPAL Ferrara, 1-2, în etapa a 3-a a campionatului de fotbal al Italiei, cu patru zile înainte ca echipa antrenată de Simone Inzaghi să joace împotriva lui CFR, la Cluj, în Europa League.

În faţa unui adversar modest, care pierduse în primele două etape, Lazio a condus mult timp după golul din penalty al lui Immobile, din minutul 17. Formaţia romană nu a reuşit să închidă meciul, iar gazdele au revenit în actul secund şi au reuşit victoria în al doilea minut de prelungire.

Ştefan Radu a jucat tot meciul la Lazio şi a văzut cartonaşul galben în minutul 79.

Simone Inzaghi a folosit următoarea formulă: Strakosha - Patric (Vavro, 48), Acerbi, Radu - Lazzari, Parolo, Leiva (Milinkovic-Savic, 68), Luis Alberto, Lulic - Caicedo (Correa, 68), Immobile.

Rezultate:
duminică
Brescia - Bologna 3-4
Au marcat: Donnarumma (10, 19), Cistana (42), respectiv Bani (36), Palacio (56), Denswil (60), Orsolini (80)
Cartonaş roşu: Dessena (Brescia, 48)

SPAL Ferrara - Lazio 2-1
Au marcat: Petagna (63), Kurtic (90+2), respectiv Immobile (17, pen)

Parma - Cagliari 1-3
Au marcat: Barilla (58), respectiv Ceppitelli (23, 39), Simeone (77)

Genoa - Atalanta 1-2
Au marcat: Criscito (90+1, pen), respectiv Muriel (64, pen), Zapata (90+5)

Fiorentina - Juventus 0-0

Lider este Inter, cu 9 puncte, două mai mult decât Bologna şi Juventus. Câte 6 puncte au Torino, Napoli şi Atalanta, prima cu un joc mai puţin disputat. Lazio, cu 4 puncte, ocupă locul 9. Tot cu 4 puncte, Genoa, echipa lui Ionuţ Radu, se află pe locul 10.