Fotbal: Coreea de Sud - Iran, rezultat meci amical

[] []

11 iun 2019 / 16:51
Salveaza PDF Comentarii

Naţionalele de fotbal ale Coreei de Sud şi Iranului au terminat la egalitate, 1-1 (0-0), într-un meci amical disputat marţi la Seul, transmite agenţia Yonhap.

Coreea de Sud, cu vedeta sa Son Heung-min, căpitanul echipei, a deschis scorul în minutul 57, graţie lui Hwang Ui-jo. Oaspeţii au egalat după numai cinci minute, prin autogolul lui Kim Young-gwon. Coreea de Sud nu are nicio victorie în faţa Iranului în ultimele şase meciuri, în care a obţinut două remize şi a fost învinsă de patru ori, marcând un singur gol, cel de marţi.

De-a lungul timpului, Coreea de Sud a învins Iranul de nouă ori şi a pierdut de 13 ori, alte nouă meciuri încheindu-se la egalitate. Amicalul de marţi a fost ultimul pentru Coreea de sud înaintea preliminariilor Cupei Mondiale 2022, care în Asia vor debuta în septembrie, scrie Agerpres.

Copyright 2019 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate.