Cultural Leonesa - Atletico Madrid 2-1. Echipa de liga a treia a eliminat madrilenii

Formația Atletico Madrid a fost eliminată de Cultural Leonesa, echipă de ligă a treia.

Atletico Madrid a fost eliminată din Cupa Regelui de echipa din liga a treia spaniolă Cultural Leonesa, conform Marca.

Tehnicianul madrilenilor, Diego Simeone, a ales un prim 11 puternic, printre care și Joao Felix și Saul Niguez, Manu Sanchez fiind singurul junior care a primit minute în șaisprezecimile de finală.

Scor întors

O oră a durat până când oaspeții au deschis scorul, prin Angel Correa. Cu toate acestea, Julen Castenada a readus egalitatea în ultimele 7 minute ale partidei, din colțul careului mare.

În prelungiri, Simeone i-a trimis în luptă pe Rodrigo Riquelme și Sergio Camello. Mutarea argentinianului nu s-a dovedit a fi inspirată, iar meciul s-a terminat în a doua repriză de prelungiri, când Samuel Delgado a marcat și a trimis în delir fanii Leonesei.

Cel mai slab parcurs în Cupă de 19 ani

Din sezonul 2001-02 nu a mai început atât de slab Atletico în Cupa Spaniei, fiind eliminată din prima etapă a turneului. Mai mult de atât, madrilenii nu au mai fost învinși de o echipă din Segunda Division B de 9 ani, când a pierdut în fața celor de la Albacete.