Jocurile Olimpice 2012: Cătălinei Ponor i-a fost luată medalia

Romania's Catalina Ponor competes in the women's gymnastics balance beam final in the North Greenwich Arena during the London 2012 Olympic Games
Cătălina Ponor a câștigat medalia în bronz finala la bârnă de la Jocurile Olimpice, după ce Alexandra Raisman, ultima intrată în concurs a obținut o notă mai mică decât gimnasta noastră.  [caption id="attachment_217292" align="alignleft" width="284"] foto: reuters[/caption]

Cătălina Ponor nu a reușit un exercițiu foarte bun, obținând nota 15.066, dar acest punctaj i-a adus medalia de bronz. Larisa Iordache a căzut de pe aparat și a obșinut doar nota 14.200.

Nemulțumit de punctajul elevei sale, antrenorul american a depus contestație, care a fost acceptată. Mai mult decât atat, punctajul la dificultate a fost mărit cu o zecime și Alexandra Raisman a trecut pe locul trei.

Câștigătoarea medaliei de aur este Linlin Deng, din China, cu 15.600.

După aurul de la sol de la Olimpiada de la Beijing, Sandra Izbaşa a reușit un nou succes la Jocurile Olimpice de la Londra, câștigănd medalia de aur la sărituri. Pentru România este a doua medalie de aur de la Olimpiada de la Londra La exact o săptămână de la aurul olimpic cucerit de Alin Moldoveanu, în proba de tir cu puşca, Sandra Izbaşa a adus României a doua medalie de aur la Jocurile Olimpice de la Londra. Sandra Izbașa, campioană olimpică la sol, în urmă cu patru ani, la Beijing, şi-a dovedit măiestria şi la sărituri, câştigând medalia de aur într-o competiţie extrem de tensionată, în care a concurat ultima. Ultima intrată în concurs, Sandra Izbaşa a avut o primă săritură aproape perfectă. Nota dată de arbitri a fost 15.383. A doua notă a fost 15.000. România a strans până acum 8 medalii la Jocurile Olimpice de la Londra.