Gold Cup. Victorie la limită pentru Mexic în semifinala cu Haiti

Selecţionata Mexicului a învins la limită, cu scorul de 1-0, reprezentativa Haiti, în prima semifinală a turneului Gold Cup la fotbal, disputată marţi seara la Glendale (Statele Unite), în faţa a 61.000 de spectatori.

Mexicanii s-au impus printr-un gol marcat în urma unui penalty transformat de Raul Jimenez în minutele suplimentare de joc (90+3), punând astfel capăt visului haitienilor de a se lupta pentru trofeu. Naţionala Haiti, care a ratat calificarea la ediţia anterioară, desfăşurată în 2017, nu a trecut niciodată de sferturile de finală la precedentele sale şase participări la acest campionat, rezervat ţărilor din zona CONCACAF.

Finala Gold Cup 2019 va avea loc pe 7 iulie, la Chicago, mexicanii urmând să înfrunte câştigătoarea partidei dintre SUA şi Jamaica, programată miercuri seara. În meciul de la Glendale (Arizona) au evoluat formaţiile: Mexic: Guillermo Ochoa - Luis Rodríguez, Carlos Salcedo, Hector Moreno, Jesus Gallardo - Jonathan dos Santos (Luis Montes, 105), Edson Alvarez (Diego Reyes, 91), Andres Guardado (Carlos Rodríguez, 68) - Roberto Alvarado (Uriel Antuna, 68), Raul Jimenez, Rodolfo Pizarro. Selecţioner: Jorge Theiler Haiti: Johny Placide - Carlens Arcus, Andrew Jean Baptiste, Jems Geffrard, Alex Christian - Wilde-Donald Guerrier (Mikael Cantave, 99), Steeven Saba (Zachary Herivaux, 99), Bryan Alceus - Herve Bazile, Frantzdy Pierrot (Jonel Desire, 62), Duckens Nazon (Derrick Etienne, 69). Selecţioner: Marc Collat. Arbitru: Abdulrahman Al Jassim (Qatar).