Gimnasta Larisa Iordache, argint la Cupa Mondială de la Stuttgart

Medalie de argint pentru românca Larisa Andreea Iordache în concursul de individual compus din cadrul etapei de Cupă Mondială la gimnastică artistică de la Stuttgart, desfășurat sâmbătă. Gimnasta româncă a pierdut medalia de aur la o diferență foarte mică de prima clasată a concursului, americanca Eliabeth Price.

Larisa Iordache a câștigat medalia de argint la individual-compus, în cadrul etapei de Cupa Mondială de Gimnastică artistică de la Stuttgart, cu un punctaj de 57,998, devansată la o mică diferență de americanca Elizabeth Price, 58,032 puncte.

Pe locul al treilea s-a clasat italianca Vanessa Ferrari, cu 56,866 puncte, urmată de elvețianca Giulia Steingruber, 56,699 p, britanica RubyHarrold, 55,099 p, Carlotta Ferlito (Italia), 54,199 p, germanca Elisabeth Seitz, 53,932 p, și canadianca Briannah Tsang, cu 50,132 p.

În cadrul concursului individual compus, Larisa Iordache a obținut, pe aparate, un loc trei la sărituri (14,933 p), locul șase la paralele (13,466), locul unu la bârnă, cu 15,166 p, în timp ce la sol, ultimul aparat, Iordache s-a clasat pe locul secund, cu 14,433.

Cupa Mondială mai programează etape la Glasgow (7 decembrie), Greensboro (SUA, 1 martie 2014) și Tokyo (Japonia, 5-6 aprilie 2014).