Fotbal - Serie A: Genoa, învingătoare graţie schimbărilor făcute de antrenorul Thiago Motta

Genoa, cu portarul Ionuţ Radu titular, a învins-o sâmbătă cu 3-1 acasă pe Brescia, în etapa a 9-a a campionatului de fotbal al Italiei, graţie schimbărilor inspirate făcute de antrenorul Thiago Motta, numit în această săptămână după demiterea lui Aurelio Andreazzoli, scrie Agerpres.

Radu a avut partea sa de vină la golul prin care Sandro Tonali a deschis scorul din lovitură liberă în minutul 34. Genoa a revenit prin golurile reuşite de jucători introduşi de Thiago Motta în repriza a doua: Kevin Agudelo (min. 66), Christian Kouame (75) şi Goran Pandev (79).

Rezultate:
vineri
Hellas Verona - Sassuolo 0-1
A marcat: Djuricic (50)

sâmbătă
Lecce - Juventus Torino 1-1
Au marcat: Mancosu (56 - penalty), respectiv Dybala (50 - penalty)

Inter Milano - Parma 2-2
Au marcat: Candreva (23), Lukaku (51), respectiv Karamoh (26), Gervinho (30)

Genoa - Brescia 3-1
Au marcat: Agudelo (66), Kouame (75), Pandev (79), respectiv Tonali (34)

Celelalte meciuri ale etapei au loc duminică.

Lider este Juventus, cu 23 de puncte, urmată de Inter, 22 de puncte, Atalanta, 17 puncte (opt jocuri), Napoli, 16 puncte (opt jocuri) etc.

Genoa, cu 8 puncte, este pe locul 17, primul deasupra zonei retrogradării, însă are un meci mai mult disputat decât următoarele clasate, Brescia, Ferrara şi concitadina Sampdoria.