Fotbal: Real Madrid, învinsă de Tottenham în turneul amical de la Munchen

Echipa spaniolă Real Madrid a fost învinsă la limită, cu 1-0, de formaţia engleză Tottenham Hotspur într-o partidă contând pentru turneul amical de fotbal Audi Cup, disputată marţi pe stadionul Allianz Arena din Munchen.

Finalista ediţiei trecute a Ligii Campionilor a marcat unicul gol al întâlnirii în prima repriză (min.22) prin atacantul Harry Kane, căpitanul selecţionatei Angliei. În celălalt meci din cadrul acestui turneu, Bayern Munchen, campioana en titre a Germaniei, s-a impus fără probleme, cu 6-1, în faţa echipe turce Fenerbahce Istanbul.

Thomas Muller a reuşit o triplă pentru gazde, în minutele 31, 44 (din penalty) şi 58, celelalte goluri fiind înscrise de Renaos Sanches (22), Leon Goretzka (28) şi Kingsley Coman (40) pentru învingători, respectiv Max Kruse (64). Miercuri, Real Madrid şi Fenerbahce se vor înfrunta în meciul pentru locul al treilea, în timp ce Bayern Munchen şi Tottenham vor disputa finala Aud Cup 2019, ambele partide urmând să se dispute pe Allianz Arena.