Fotbal - Germania: Lewandowski a stabilit un record, marcând în fiecare din primele nouă etape ale Bundesligii

Robert Lewandowski, atacantul lui Bayern Munchen, a stabilit un record, marcând cel puţin un gol în fiecare din primele nouă etape ale campionatului de fotbal al Germaniei, ajungând la un total de 13 reuşite în actuala ediţie a Bundesligii, informează AFP.

Polonezul de 31 de ani a marcat un gol în victoria cu 2-1 de acasă cu nou-promovata Union Berlin, în minutul 53 al partidei. El împărţea precedentul record cu gabonezul Pierre-Emerick Aubameyang, care a înscris pentru Borussia Dortmund în primele opt etape ale sezonului 2015-2016, scrie Agerpres.

Lewandowski a doborât şi un record al clubului, înscriind cel puţin o dată în 12 meciuri consecutive, în toate competiţiile.

Bayern a deschis scorul prin Benjamin Pavard (minutul 13). Manuel Neuer a apărat un penalty executat de Sebastian Andersson (min. 58), dar a fost învins în min. 86 de Sebastian Polter, tot din penalty.

Victoria neconvingătoare cu Union a ajutat-o pe Bayern să urce provizoriu pe prima poziţie a clasamentului, în aşteptarea meciurilor de duminică, bavarezii putând fi depăşiţi de Borussia Moenchengladbach şi Wolfsburg.

Derby-ul Bazinului Ruhr, Schalke 04 - Dortmund, s-a încheiat 0-0, meciul fiind unul spectaculos.

Rezultate:
sâmbătă
Schalke 04 - Borussia Dortmund 0-0

Bayern Munchen - Union Berlin 2-1
Au marcat: Pavard (13), Lewadowski (53), respectiv Polter (86 - penalty)
Andersson (Union) a ratat un penalty în min. 58

Hertha Berlin - Hoffenheim 2-3
Au marcat: Lukebakio (55), Kalou (69), respectiv Locadia (33), Kramaric (38), Hubner (79)
Cartonaş roşu: Darida (Hertha, 84)

Freiburg - RB Leipzig 2-1
Au marcat: Hofler (45+2), Petersen (90), respectiv Klostermann (90+2)

Paderborn - Fortuna Dusseldorf 2-0
Au marcat: Sabiri (43), Schonlau (64)