Fotbal feminin: Nigeria a învins Coreea de Sud, la CM din Franţa

Naţionala feminină de fotbal a Nigeriei a învins miercuri reprezentativa Coreei de Sud cu scorul de 2-0 (1-0), într-o partidă din grupa A a Mondialului care se desfăşoară în Franţa, pe Stade des Alpes din Grenoble.

Scorul a fost deschis în minutul 29 prin autogolul lui Kim-Do yeon, pentru ca în minutul 75, Asisat Oshoala să marcheze cel de-al doilea gol al selecţionatei africane. În urma acestui rezultat, Nigeria este pe locul 3 al clasamentului, cu 3 puncte, asiaticele, care au cedat şi în primul meci, contra Franţei, fiind practic fără nicio şansă la calificarea în turul următor.

În această grupă, Franţa va întâlni Norvegia miercuri seara la Nice.