Fotbal feminin: Italia şi Olanda, ultimele echipe calificate în sferturile Cupei Mondiale din Franţa

Naţionalele Italiei şi Olandei s-au calificat, marţi, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal feminin din Franţa. Olanda, campioana Europei, a învins echipa Japoniei cu scorul de 2-1, la Rennes, şi şi-a luat astfel revanşa în faţa niponelor, care câştigau meciul direct din optimile CM 2015. Pentru echipa Olandei prezenţa în sferturi este o premieră. Lieke Martens (17, 90 - penalty) a marcat ambele goluri ale învingătoarelor, în timp ce pentru asiatice a înscris Yui Hasegawa (43). Japonezele şi-au creat mai multe ocazii de gol, dar au dat dovadă de ineficacitate, diferenţa fiind făcută de un henţ comis în propriul careu de Saki Kumagai, la un şut expediat de Vivianne Miedema. Japonia a cucerit titlul mondial în 2011, iar în 2015 a jucat finala.

Italia s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale feminine pentru prima oară în 28 de ani, graţie victoriei de marţi, 2-0 cu China, la Montpellier. Italiencele au arătat din nou un joc ofensiv şi au deschis scorul după 15 minute, prin Valentina Giacinti, după care şi-au dublat avantajul în debutul reprizei secunde, prin Aurora Galli (49). În ciuda încercărilor, chinezoaicele nu au găsit soluţii pentru a reintra în meci. În sferturi, Italia va înfrunta echipa Olandei, marţi seara. Programul sferturilor de finală: Joi 27 iunie Norvegia - Anglia (Le Havre, 22:00) Vineri 28 iunie Franţa - SUA (Paris, 22:00) Sâmbătă 29 iunie Italia - Olanda (Valenciennes, 16:00) Germania - Suedia (Rennes, 19:30).