Eintracht Frankfurt, răpusă în patru minute

[] []

13 mai 2019 / 10:56
Salveaza PDF Comentarii

Echipa Eintracht Frankfurt, semifinalista actualei ediţii a Europa League, a fost învinsă pe teren propriu, cu 2-0, de FSV Mainz 05, formaţia mijlocaşului român Alexandru Maxim, duminică seara, în ultimul meci al etapei a 33-a (penultima) a campionatului de fotbal al Germaniei.

Oaspeţii s-au impus prin golurile marcate în repriza secundă de nigerianul Anthony Ujah, care a reuşit o "dublă" într-un interval de numai patru minute (53 şi 57). Maxim a fost doar rezervă în acest meci.

În urma acestui eşec, Eintracht s-a îndepărtat de poziţia a patra în clasament, ultima care asigură participarea la viitoarea ediţie a Ligii Campionilor, fiind depăşită cu un punct de Borussia Moenchengladbach şi Bayer Leverkusen.

În ultima etapă a sezonului, gruparea din Frankfurt va juca pe terenul liderului Bayern Munchen, aflat în lupta pentru titlu cu Borussia Dortmund, care se va deplasa la rândul ei la Moenchengladbach.

Rezultate:
Sâmbătă
Hoffenheim - Werder Bremen 0-1
A marcat: Eggestein (39).

Borussia Dortmund - Fortuna Dusseldorf 3-2
Au marcat: Pulisic (41), Delaney (53), Mario Goetze (90+2), respectiv Oliver Fink (47), Kownacki (90+5).

Bayer Leverkusen - Schalke 04 Gelsenkirchen 1-1
Au marcat: Havertz (31), respectiv Burgstaller (47).

RB Leipzig - Bayern Munchen 0-0

VfB Stutgart - VfL Wolfsburg 0-3
Au marcat: Castro (45+1), Donis (55), Didavi (83).

FC Augsburg - Hertha Berlin 3-4
Au marcat: Hahn (10), M. Gregoritsch (50 - penalty, 70), respectiv Plattenhardt (47), Grujic (66), Salomon Kalou (75, 90+3 - penalty).

Hannover 96 - SC Freiburg 3-0
Au marcat: Waldemar (38), Bebou (51), Walace (81).

FC Nurnberg - Borussia Moenchengladbach 0-4
Au marcat: Drmic (56), Muehl (63 - autogol), T. Hazard (65), Zakaria (80).

Duminică
Eintracht Frankfurt - FSV Mainz 0-2
A marcat: Ujah (53, 57).

Clasament: 1. Bayern Munchen, 75 puncte, 2. Borussia Dortmund, 73 puncte, 3. RB Leipzig, 66 puncte, 4. Borussia Moenchengladbach, 55 puncte, 5. Bayer Leverkusen, 55 puncte, 6. Eintracht Frankfurt, 54 puncte.

Copyright 2019 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate.