Ecuador şi Japonia, eliminate de la Copa America 2019 după ce au terminat la egalitate

Echipele Ecuadorului şi Japoniei au părăsit turneul de fotbal Copa America 2019, găzduit de Brazilia, după ce au terminat la egalitate, 1-1, meciul direct, jucat luni seara, la Belo Horizonte, în Grupa C a competiţiei.

Shoya Nakajima a deschis scorul pentru niponi (15), golul fiind confirmat de arbitrajul video (VAR), iar Angel Mena a egalat (35). Remiza aceasta, considerată de EFE un harakiri pentru cele două echipe, a calificat Paraguayul în sferturile de finală, fază în care va întâlni formaţia Braziliei. Paraguayul, care terminase pe locul al treilea în Grupa B, a avut un golaveraj mai bun faţă de Japonia. Selecao trebuie să fie, însă, atentă, deoarece a fost eliminată de Paraguay în sferturile de finală la ediţiile din 2011 şi 2015, de fiecare dată la loviturile de departajare. În clasamentul Grupei C, Uruguayul a ocupat primul loc, cu 7 puncte, urmată de Chile, 6 puncte, Japonia, 2 puncte, Ecuador, 1 punct. În faţa a doar 9.000 de spectatori aflaţi pe Stadionul Mineirao au evoluat echipele: Ecuador: Alexander Dominguez - Pedro Pablo Velasco, Robert Arboleda, Arturo Mina, Cristian Ramirez - Carlos Gruezo, Jefferson Orejuela, Jhegson Mendez (Ayrton Preciado, 46) - Romario Ibarra (Antonio Valencia, 82), Angel Mena (Luis Chicaiza, 73), Enner Valencia. Selecţioner: Hernan Dario 'Bolillo' Gomez. Japonia: Eiji Kawashima - Tomoki Iwata, Naomichi Ueda, Takehiro Tomiyasu, Daiki Sugioka - Koji Miyoshi (Hiroki Abe, 82), Ko Itakura (Daizen Maeda, 87), Gaku Shibasaki, Shoya Nakajima, Takefusa Kubo - Shinji Okazaki (Ayase Ueda, 66). Selecţioner: Hajime Moriyasu. Meciul a fost arbitrat de venezueleanul Jesus Valenzuela. AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea)