Campionatul Italiei. AC Milan, învinsă de Genoa, într-un meci fără spectatori

Echipa Genoa 1893, aflată în lupta pentru evitarea retrogradării, a învins AC Milan. Meciul s-a desfășurat fără spectatori.

Echipa Genoa 1893, aflată în lupta pentru evitarea retrogradării, a învins suprinzător în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia AC Milan, într-un meci din cadrul etapei 26-a a campionatului de fotbal al Italiei, la care spectatorii nu au avut acces în tribunele stadionului San Siro, din cauza epidemiei de coronavirus, scrie Agerpres.

Golurile genovezilor au fost marcate în prima repriză de Goran Pandev (7) şi Francesco Cassata (41), în timp ce pentru gazde a punctat suedezul Zlatan Ibrahimovic (77).

Într-o altă partidă, SPAL Ferrara s-a impus cu 1-0 pe terenul formaţiei Parma, prin golul înscris de Andrea Petagna, care a transformat o lovitură de la 11 m în minutul 71.

Portarul român Ionuţ Radu a fost rezervă la Parma

Toate meciurile din Serie A urmează să se dispute fără spectatori până pe 3 aprilie. Înaintea jocului de la Parma, ministrul italian al Sportului, Vincenzo Spadafora, a cerut suspendarea campionatului, într-un moment în care Italia este lovită puternic de propagarea virusului Covid-19, responsabil de moartea a 233 de persoane în această ţară.

Rezultate:

Sâmbătă
Lazio Roma - Bologna 2-0
Au marcat: Alberto (18), Correa (21).
Fundaşul român Ştefan Radu a fost integralist la Lazio şi a primit un cartonaş galben în minutul 83.

SSC Napoli - Torino FC 2-1
Au marcat: Manolas (19), Di Lorenzo (82), respectiv Edera (90+1).

Lecce - Atalanta Bergamo 2-7
Au marcat: Saponara (29), Donati (40), respectiv Donati (17 - autogol.), Zapata (22, 54, 62), Ilicic (47), Muriel (87), Malinovskiy (90+1).

Cagliari - AS Roma 3-4
Au marcat: Joao Pedro (28, 89), Pereiro (75), respectiv Kalinic (29, 41), Kluivert (64), Mhitarian (81).

Duminică
Parma - SPAL Ferrara 0-1
A marcat: Petagna (71 - penalty)

Sampdoria Genova - Hellas Verona 2-1
Au marcat: Quagliarella (77, 86 - penalty), respectiv Audero (32 - autogol).

AC Milan - Genoa 1-2
Au marcat: Ibrahimovic (77), respectiv Pandev (7), Cassata (41).

Lazio a urcat provizoriu pe prima poziţie a clasamentului, cu 62 de puncte, urmată de Juventus, 60 puncte (25 jocuri), şi Inter Milano, 54 puncte (24 jocuri).