Borussia Dortmund, victorie în deplasare în Bundesliga

Echipa Borussia Dortmund a învins în deplasare, cu scorul de 3-1, formaţia FC Koln, în partida de deschidere a etapei a 2-a a campionatului de fotbal al Germaniei, disputată vineri seara.

Gazdele au condus la pauză cu 1-0, graţie reuşitei lui Dominick Drexler (29), însă Borussia a întors rezultatul în repriza secundă, pe parcursul căreia a marcat de trei ori, prin Jadon Sancho (70), Achraf Hakimi (86) şi Paco Alcacer (90).

Sâmbătă se dispută partidele Hoffenheim - Werder Bremen, Fortuna Dusseldorf - Bayern Leverkusen, FSV Mainz - Borussia Moenchengladbach, FC Augsburg - FC Union Berlin, SC Paderborn - SC Freiburg şi Schalke 04 - Bayern Munchen, în timp ce duminică vor avea loc întâlnirile RB Leipzig - Eintracht Frankfurt şi Hertha Berlin - VfL Wolfsburg.