Serena Williams, eliminată de Petra Kvitova în semifinale la Madrid

Suprizele se țin lanț în turneul de la Madrid! După ce Maria Sharapova a fost eliminată de Svetlana Kuznetsova, a doua semifinală din capitala Spaniei a oferit șocul anului în tenis: liderul mondial Serena Williams a pierdut primul meci din ultimele 28 jucate.

Serena Williams a fost eliminată din semifinalele turneului de categorie Premier Mandatory de ocupanta locului 4 WTA, cehoaica Petra Kvitova, după un meci încheiat în două seturi, scor 6-2, 6-3, la capătul a o oră și 14 minute de joc.

Cehoaica a trecuse în sferturi de Irina Begu, iar în finală se va lupta curusoaica Svetlana Kuzneţova, locul 29 WTA. Serena Williams nu mai pierduse nici un meci anul acesta, aflându-se la capătul unei serii de 27 de victorii. Până la partida de azi, liderul mondial suferise ultimul eșec la Turneul Campioanelor, în fața Simonei Halep.

Vezi și: Maria Sharapova, eliminată în semifinale la Madrid de Svetlana Kuznetsova. Simona Halep rămâne pe locul 2 WTA