Haltere. România, opt medalii la Europene

Românii au făcut performanțe notabile la Campionatele Europene de haltere.

Sportivii români au cucerit, luni, opt noi medalii la Campionatele Europene de haltere pentru juniori de la Zamosc (Polonia).

La cat. 69 kg, Paul Dumitraşcu a obţinut aurul la aruncat (170 kg) şi total (302 kg), în timp ce la smuls s-a clasat pe locul 6, cu 132 kg.

La cat. 58 kg, Raluca Andreea Olaru a cucerit aurul la smuls (90 kg) şi argintul la aruncat (107 kg) şi total (197 kg), în timp ce Andreea Penciu a câştigat argintul la smuls (89 kg) şi bronzul la aruncat (107 kg) şi la total (196 kg).

România a ajuns la 12 medalii la Europene de haltere pentru juniori şi tineret (3-4-5), bilanţul la juniori fiind 3-4-4, iar la Under-23 s-a câştigat doar o medalie de bronz.

România participă cu un lot de 15 sportivi la Campionatele Europenele de haltere pentru juniori şi tineret din Polonia, 4 băieţi şi 7 fete la juniori, trei băieţi şi o fată la Under-23.