DINAMO - GAZ METAN, lecție de fotbal. Cel mai bun meci al sezonului

Dinamo
Dinamo

Dinamo a învins Gaz Metan cu scorul de 2-0, în etapa cu numărul 13 din Liga 1, după un meci pe care l-au dominat copios și în care puteau marca cel puțin de șase ori.

Dinamo a deschis scorul în minutul 21, prin Mrzljak. Oaspeții n-au avut nicio reacție după golul încasat, iar Dinamo a continuat să controleze jocul. Același Mrzljak a mai marcat o dată până la pauză, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid, informează Prosport.

Nistor și Moldoveanu au ratat câteva ocazii uriașe după pauză, spre disperarea lui Dușan Uhrin Jr. Dumitru Cardoso a avut singura ocazie a Mediașului, după o gafă a lui Piscitelli.

Sorescu a rezolvat meciul în minutul 73, după o pasă superbă a lui Dan Nistor, care l-a lăsat singur cu Pleașcă. „Câinii" au controlat jocul până la final, astfel că au bifat al doilea succes din ultimele trei etape.

Dinamo a urcat temporar pe locul 6, cu 17 puncte, mai scrie sursa citată.