Denisa Golgotă, în finalele individual compus la CE de gimnastică

Denisa Golgotă s-a calificat, joi, în finalele de la individual compus, sărituri, bârnă şi sol, la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Szczecin (Polonia).

Golgotă s-a calificat în finala de la individual compus cu al nouălea punctaj, 53,299, în timp ce Nica Ivănuş a terminat pe locul 28, cu 49,466 puncte, fiind prima rezervă pentru finală (s-au calificat primele 24 de gimnaste, dar nu mai mult de două de ţară). Carmen Ghiciuc a făcut şi ea patru aparate în calificări, încheind pe 40, cu 48,132 puncte.

Golgotă a intrat în finala de la sărituri cu a opta medie, 13,933, după 14,366 puncte la prima săritură şi 13,500 la a doua. Nica Ivănuş (13,400) şi Carmen Ghiciuc (13,233) au efectuat doar o săritură.

La paralele, Golgotă a fost a 29-a în calificări, cu 12,700, Nica Ivănuş a 58-a, cu 11,333 puncte, iar Ghiciuc a 64-a, cu 11,100.

În calificările la bârnă, Golgotă a obţinut a opta notă, 13,200, Ghiciuc a fost a 16-a, cu 12,866, iar Ivănuş a terminat pe 20, cu 12,733.

La sol, Golgotă a încheiat calificările pe locul opt, ultimul, cu 13,033, Ivănuş s-a clasat pe 44, cu 12,000, iar Ghiciuc, pe 76, cu 10,933.

Fetele au programată finala la individual compus pe 12 aprilie, iar finalele pe aparate au loc sâmbătă 13 aprilie, la sărituri şi paralele, respectiv duminică la bârnă şi sol. România nu are niciun finalist la masculin.

La Europenele de anul trecut, de la Glasgow, România a cucerit două medalii, ambele prin Denisa Golgotă, argint la sol şi bronz la sărituri. Obiectivul lotului feminin la Szczecin este cucerirea a 1-2 medalii.