Cătălina Ponor, cea mai bună gimnastă din Europa

Cătălina Ponor a fost desemnată, luni, de către forul european de profil (UEG), cea mai bună gimnastă a anului 2017.

Distincția primită de către Ponor a venit în urma unui sondaj la care fanii și-au putut exprima votul timp de 10 zile. În vârstă de 30 de ani, Ponor a  a participat, în luna noiembrie, la ultimul concurs din carieră, în Mexic, o competiţie care a îmbinat şi conceptul de gală demonstrativă. Cătălina Ponor a câştigat medaliile de aur la bârnă şi sol şi a fost aplaudată minute în şir de miile de spectatori la ceremonia de premiere.

Ponor a acumulat 71% din voturi în sondaj, devastându-le pe britanica Ellie Downie și israelianca Linoy Ashram.

La 30 de ani, din care peste 25 dedicaţi gimnasticii, Cătălina Ponor, participantă la trei ediţii ale Jocurilor Olimpice, are în palmares 23 medalii la competiţiile majore, dintre care 11 de aur - 3 la Jocurile Olimpice şi 8 la Campionatele Europene, plus sute de alte distincţii la etape de Cupă Mondială sau turnee inter-ţări.

La masculin, Marian Drăgulescu a ocupat locul secund în preferinţele fanilor, fiind şi el propus de UEG la categoria „Cel mai bun gimnast”. În vârstă de 37 de ani, Drăgulescu a anunțat că îşi continuă cariera, fiind unul din cei mai apreciaţi gimnaşti la nivel mondial.