Atletism: Liga de Diamant/Stockholm - Cea mai bună performanţă mondială a sezonului la 200 m feminin

Sebastian Florea / 31 mai 2019 / 09:58 Salveaza PDF Comentarii

Britanica Dina Asher-Smith a câştigat proba de 200 m feminin din cadrul reuniunii de la Stockholm, a treia etapă a circuitului Liga de Diamant, stabilind cu această ocazie o nouă performanţă mondială a sezonului, cu timpul de 22 sec 18/100, informează AFP. 

Asher-Smith (23 ani), triplă campioană europeană anul trecut la Berlin (100, 200 et 4x100 m), s-a impus cu autoritate în faţa campioanei olimpice jamaicane Elaine Thompson (22 sec 66/100) şi a campioanei mondiale olandeze Dafne Schippers (22 sec 78/100). 'Sunt într-o formă foarte bună în acest moment, însă vreau să alerg şi mai repede. Trebuie să continui să muncesc. La Campionatele Mondiale de la Doha (27 septembrie - 6 octombrie) va fi o cu totul altă poveste', a declarat britanica după victorie.

Iată principalele rezultate din cadrul reuniunii găzduite de capitala Suediei:

MASCULIN

200 m: 1. Aaron Brown (Canada) 20.06 2. Ramil Guliyev (Turcia) 20.40 3. Jereem Richards (Trinidad-Tobago) 20.45

400 m: 1. Michael Norman (SUA) 44.53 2. Rai Benjamin (SUA) 45.13 3. Michael Cherry (SUA) 46.30

1.500 m: 1. Timothy Cheruiyot (Kenya) 3:35.79 2. Ayanleh Souleiman (Djibouti) 3:37.30 3. Jakob Ingebrigtsen (Norvegia) 3:37.30 ...

10.000 m: 1. Rhonex Kipruto (Kenya) 26:50.16 2. Hagos Gebrhiwet (Etiopia) 27:01.02 3. Aron Kifle (Eritreea) 27:27.68 ...

400 m garduri: 1. Karsten Warholm (Norvegia) 47.85 2. TJ Holmes (SUA) 49.25 3. Thomas Barr (Irlanda) 50.28 ...

Lungime: 1. Thobias Nilsson Montler (Suedia) 8,22 m 2. Juan Miguel Echevarria (Cuba) 8,12 3. Jeff Henderson (SUA) 8,09 ...

Prăjină: 1. Sam Kendricks (SUA) 5,72 m 2. Piotr Lisek (Polonia) 5,60 3. Seito Yamamoto (Japonia) 5,48 ...

Greutate: 1. Wictor Petersson (Suedia) 20,11 m 2. Maksim Afonin (Rusia) 19,78 3. Joe Kovacs (SUA) 19,77 ...

Disc: 1. Daniel Stahl (Suedia) 69,57 m 2. Fedrick Dacres (Jamaica) 68,96 3. Lukas Weisshaidinger (Austria) 66,97 ...

FEMININ

200 m 1. Dina Asher-Smith (Marea Britanie) 22.18 2. Elaine Thompson (Jamaica) 22.66 3. Dafne Schippers (Olanda) 22.78 ...

800 m 1. Ajee Wilson (SUA) 2:00.87 2. Habitam Alemu (Etiopia) 2:01.26 3. Nelly Jepkosgei (Kenya) 2:01.98 ...

1.500 m: 1. Laura Muir (Marea Britanie) 4:05.37 2. Malika Akkaoui (Maroc) 4:09.70 3. Yolanda Ngarambe (Suedia) 4:10.05 ...

5.000 m: 1. Agnes Jebet Tirop (Kenya) 14:50.82 2. Fantu Worku (Etiopia) 14:51.31 3. Lilian Kasait Rengruk (Kenya) 14:51.34 ...

100 m garduri: 1. Kendra Harrison (SUA) 12.52 2. Sharika Nelvis (SUA) 12.69 3. Oluwatobi Amusan (Nigeria) 12.85 ...

Înălţime: 1. Maria Kucina (Rusia) 1,92 m 2. Iulia Levcenko (Ucraina) 1,90 3. Erika Viklund (Suedia) 1,90 ...

Prăjină: 1. Angelica Bengtsson (Suedia) 4,57 m 2. Michaela Meijer (Suedia) 4,47 3. Irina Juk (Belarus) 4,35 3. Olga Mulina (Rusia) 4,35 ...

Greutate: 1. Aliona Dubiţkaia (Belarus) 18,49 m 2. Fanny Roos (Suedia) 18,36 3. Brittany Crew (Canada) 18,28 ...

Disc: 1. Denia Caballero (Cuba) 65,10 m 2. Yaime Perez (Cuba) 65,09 3. Chen Yang (Cina) 64,25 ...

Te-ar putea interesa







Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?

Copyright 2019 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate.


dcn.n-nxt.28