Alex Bologa, medalie de aur, la campionatul european de judo

Judoka Alex Bologa a câştigat medalia de aur în finala Campionatului European de Judo Seniori pentru Nevăzători, de la Walsall.

Judoka Alex Bologa a cucerit medalia de aur în cadrul Campionatului European de Judo Seniori pentru Nevăzători din Marea Britanie, după ce la învins în finală prin ippon pe ibericul Ibanez Banon.

Alexandru Bologa este, aşadar, campion european la categoria -60 kg.

”Ne lipsea această medalie din palmares. Munca în sfârșit s-a văzut și pentru judo-ul românesc e foarte importantă, motiv pentru care noi îi încurajăm pe sportivii cu dizabilități să vină la judo. E o șansă de salvare pentru ei. Alex este un exemplu și suntem fericiți că ne-a adus această emoție. Ne așteptam la o luptă mult mai dificilă, dar Alex nu a avut nicio emoție. L-a bătut fără drept de apel.”, a transmis antrenoarea acestuia, Geanina Andreica.

Alexandru Florin Bologa are 21 de ani, este vicecampion european la juniori și laureat cu bronz la Jocurile Paralimpice de vară din 2016.

Alex Bologa l-a învins în semifinalele categoriei de minus 60 kg pe azerul Garayev.