Turneu Taipei. Monica Niculescu, eliminată după un meci de aproape trei ore

Monica Niculescu

Meci de uzură pentru Monica Niculescu la Taipei, Taiwan.

Monica Niculescu a cedat în faţa lui Sabine Lisicki după două ore şi 45 de minute de joc. Ultimul set a avut parte de şapte break-uri, ultimul chiar în game-ul cu care s-a încheiat partida, informează Digi Sport.

Monica Niculescu a fost învinsă de germanca Sabine Lisicki, scor 6-4, 4-6, 4-6, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Taipei (Taiwan).

Niculescu (30 ani, 99 WTA) a cedat după două ore şi 45 de minute în faţa unei jucătoare aflate pe locul 246 în lume.

Monica a condus cu 3-0 în setul al doilea, cu două break-uri avantaj, dar serviciul său foarte slab a făcut ca Lisicki să revină şi să se impună în "decisiv".

Scorul în meciurile directe dintre cele două a devenit acum 4-4 .

Monica Niculescu va primi un cec de 6.175 de dolari şi 60 de puncte WTA.

Niculescu este singura româncă rămasă pe tablourile de simplu ale celor două turnee WTA din această săptămână, de la Taipei şi Sankt Petersburg, mai precizează sursa citată.