Ultimul sondaj CURS vine să arate cum este apreciată scena politică după alegerile prezidențiale.
Centrul de Sociologie Urbană și Regională (CURS) a publicat un sondaj realizat între 26 și 30 mai 2025. La sondaj au răspuns 1287 de români cu drept de vot, având o marjă de eroare de 2,7%.
Rezultatele sondajului arată că Nicușor Dan, noul președinte al României, se bucură de o favorabilitate uriașă, de 57%. El este urmat de liberalul Ilie Bolojan, cu o favorabilitate de 42%, dar cu o părere negativă de 48%. 7% răspund că nu-l cunosc. De 42% părere pozitivă se bucură și George Simion, dar, în cazul liderului AUR, 55% spun că au o părere negativă. Ei sunt urmați de Sorin Grindeanu, Dominic Fritz, Kelemen Hunor și Diana Șoșoacă.
În ceea ce privește intenția de vot, AUR ar obține cel mai mare scor: 35%. PSD ar lua 25%, iar PNL, la egalitate cu USR, 14%. Un procent de 32% din rândul românilor consideră că alegerile prezidențiale nu au fost corecte.
Sondajul mai arată că 50% din români vor un Guvern majoritar, dar și că președintele Nicușor Dan ar trebui să se consulte, pentru noul Executiv, cu toate partidele.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
de Val Vâlcu
de Anca Murgoci