Shenzen: Simona Halep- Ying Duan, următorul meci în China

Simona Halep o va întâlni la turneul de la Shenzen pe Ying Ying Duan, favorita publicului. Meciul are loc pe data de 3 ianuarie, de la ora 4 dimineața.

Singura confruntare dintre Halep şi Duan (28 ani, 91 WTA) s-a încheiat cu victoria româncei în trei seturi, 3-6, 6-3, 6-2, în 2017, în primul tur la Eastbourne (Marea Britanie).

Halep şi-a asigurat un cec de 7.238 dolari şi 30 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe chinezoaica Ying-Ying Duan, care a dispus de rusoaica Evghenia Rodina cu 6-2, 7-5.

Halep (26 ani) a încheiat conturile cu Gibbs (24 ani, 110 WTA) în 68 de minute, reuşind 3 aşi, dar având şi 3 duble greşeli, faţă de cele 6 ale adversarei.

Românca a obţinut prima sa victorie la simplu din noul sezon, după ce câştigase meciul jucat duminică la dublu alături de Irina Begu.

La dublu, Halep şi Begu vor juca în sferturile de finală cu compatrioatele lor Irina Bara/Mihaela Buzărnescu.