România a câştigat pentru a patra oară World Rugby Nations Cup

Naţionala de rugby a României a învins, sâmbătă, pe stadionul Arcul de Triumf, cu scorul de 20-8, selecţionata Argentina XV, şi a câştigat pentru a patra oară turneul World Rugby Nations Cup.

„Stejarii" au condus 10-0 la pauză, singurul eseu al primei reprize fiind înscris de Andrei Rădoi în minutul 31. Cătălin Fercu a reuşit un al doilea eseu în minutul '55; ambele încercări au fost transformate de Florin Vlaicu, care a înscris şi două lovituri de pedeapsă.

Vlaicu a egalat şi recordul de selecţii în naţionala României, 93, deţinut de Cristian Petre. Selecţionata argentiniană a înscris un eseu prin Franco Barda pe final, însă nu a reuşit să remonteze diferenţa de pe tabela de marcaj.