Pacquiao-Broner, meci pentru titlul WBA. Rezultat

Filipinezul Manny Pacquiao s-a luptat cu Adrien Broner, sâmbătă, la MGM Grand Garden Arena.

Pugilistul filipinez Manny Pacquiao şi-a păstrat la vârsta de 40 de ani titlul WBA la categoria welter, după ce l-a învins la puncte pe americanul Adrien Broner, sâmbătă la MGM Grand Garden Arena din Las Vegas.

Pacquiao a dominat meciul de la un capăt la altul şi a fost declarat învingător după 12 reprize în unanimitatea celor trei judecători (117-111, 116-112, 116-112). El a semnat a 61-a victorie (39 înainte de limită) din cariera sa profesionistă, începută în 1995, faţă de şapte înfrângeri şi două meciuri nule.

'Pac-Man' şi-a pus pentru prima oară în joc titlul cucerit anul trecut la Kuala Lumpur contra argentinianului Lucas Matthysse, învins prin oprirea meciului de către arbitru în repriza a 7-a. La rândul său, Broner, cu 11 ani mai mic, a înregistrat a patra înfrângere dintr-un palmares de 33 de victorii şi un nul. Următoarea provocare pentru Pacquiao ar putea fi în faţa mai vechii sale cunoştinţe, marele său rival Floyd Mayweather, pe care speră să-l înfrunte din nou după ce americanul l-a învins în mult mediatizatul lor 'meci al secolului' din 2015.