€ 5.0920
|
$ 4.3641
|
Curs valutar: € 5.0920
|
$ 4.3641
 

Ochelarii care țin locul cafelei, somniferelor și alarmei. Cât costă
Autor: Covrig Roxana

 

Cercetătorii australieni au inventat ochelarii "Re-timer" cu lumină verde. Nu sunt tocmai cei mai eleganți ochelari, însă promit resetarea ceasului corpului.

În loc de cafea, ochelari

Ochelarii "Re-timer" țin locul cafelei de dimineață. Ei pun capăt reacției întârziate și pot ajuta chiar și adolescenții să se trezească dimineața. În plus, ochelarii sunt utili pentru cei care muncesc în schimburi de ture, scrie Daily Mail.

În loc de somnifer, ochelari

În plus, ochelarii cu lumină verde ajută purtătorul să aibă un somn bun."Ochelarii Re-timer pot fi folositi pentru mai multe probleme atunci cand ceasul biologic este dereglat.", spune Leon Lack, inventatorul șef.

În loc de alarmă, ochelari

Ochelarii care schimbă ceasul corpului țin loc chiar și de alarmă. Lack recomandă purtarea ochelarilor Re-Timer timp de trei zile câte 50 de minute în fiecare zi, fie după trezire, dimineața pentru a avansa ceasul organismului, fie înainte de culcare, pentru cei care doresc să amâne ceasul organismului și să se trezească mai târziu.

Pentru ochelarii cu lumină verde cercetătorii au lucrat un sfert de secol, iar prețul lor este de 180 de lire. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Comentarii

Pentru a vedea sau a publica comentarii, te rugăm să te autentifici în Facebook.
 
 
 
 
 
SONDAJ DE OPINIE
Alegeri primar București 2025: Pe cine votați?
Ciprian Ciucu
Daniel Băluță
Cătălin Drulă
Anca Alexandrescu
Ana Maria Ciceală
Alt candidat
Trimite răspunsul
x close