Futsal. România, eliminată de la EURO 2018

Selecţionata României a fost învinsă de Ucraian cu scorul de 3-2 (1-2), vineri seara, în al doilea său meci din Grupa C a Campionatului European de futsal - EURO 2018, în Arena Stozice din Ljubljana, şi este eliminată din competiţie.

După 1-4 cu Portugalia, tricolorii au făcut o primă repriză de excepţie şi au condus cu 2-0, prin golurile marcate de brazilianul naturalizat Savio Valadares (4'57) şi Florin Ignat (10'33). Ucraina a redus din diferenţă în finalul primei părţi, prin Taras Korolîşin (19'27). În repriza a doua, Ucraina a egalat prin Aleksandr Pediaş (27'50), cu un şut deviat de Ignat, iar în ultimele secunde a smuls victoria, profitând de faptul că tricolorii au evoluat fără portar, golul fiind semnat de Petro Şoturma (39'41)

Savio, accidentare

În economia meciului mult a cântărit accidentarea lui Savio în prima repriză. Selecţionerul României, Robert Lupu, a fost trimis în tribună pentru proteste în repriza a doua.

Ucraina a obţinut calificarea în sferturi, alături de Portugalia, indiferent de rezultatul ultimului meci din grupă, cel direct.

Vicecampioană europeană în 2001 şi 2003, Ucraina a învins România şi la turneul final din 2014 (1-0).

România a început cu: Toni Toniţă - Florin Matei, Florin Ignat, Savio Valadares, Paulo Ferreira. Rezerve: Vlad Iancu - Cristian Matei, Emil Răducu (căpitan), Octavian Cireş, Felipe Oliveira, Dumitru Stoica, Laszlo Szocs, Alpar Csoma, Adrian Pânzaru.
Ucraina: Evgheni Ivaniak - Vladimir Razuvanov, Nikola Griţina, Mihailo Griţina, Petro Şoturma. Rezerve: Dmitro Litvinenko, Kirilo Ţîpun - Andrei Hamdamov, Taras Korolîşin, Ruslan Şeremeta, Serghei Jurba, Nikola Biloţerkiveţ, Andrei Lisenko, Aleksandr Pediaş.