EURO 2016. Grupa D: Turcia – Croaţia. LIVE SCORE

Turcia – Croaţia, primul meci din Grupa D a Euro 2016, se dispută la Paris, pe stadionul Parc de Princes. Meciul este arbitrat de Jonas Eriksson din Suedia.

Turcia şi Croaţia s-au întâlnit, până acum, de 4 ori în meciuri oficiale. Două partide s-au încheiat la egalitate iar alte două au fost câştigate de Croaţia, care conduce la golaveraj cu 5 la 1. Interesant este dcă, deşi în statistica oficială o partidă este încheiată la egalitate, în realitate ea a fost câştigată de Turcia.

În sferturile de finală ale Euro 2008, cele două echipe au terminat meciul cu scorul de 1-1. Situaţia nu s-a schimbat nici după prelungiri iar Turcia s-a calificat în semifinale după executarea loviturilor de la 11 metri.

Croaţia deschide scorul printr-un super-voleu al lui Luka Modrić, în minutul 41.

Turcia - Croația, scor final: 0 - 1