După 30 de ani, România a rămas fără nicio medalie la Campionatele Mondiale de gimnastică

rom
rom

Gimnasta Diana Chelaru s-a clasat, duminică, pe locul 8, în finala de la sol, ultima pentru sportivii români, la CM de la Tokyo, la care delegaţia tricoloră nu a reuşit să câştige vreo medalie, dar s-a calificat la Jocurile Olimpice de anul viitor.

Diana Chelaru nu se calificase iniţial în finala de la sol, dar a ajuns în ultimul act, după retragerea altor trei sportive (Viktoria Komova, Vanessa Ferrari şi Diana Bulimar). Evoluţia Dianei Chelaru a fost notată cu 14.200, cu care s-a clasat pe locul 8. Titlul mondial a revenit rusoaicei Ksenia Afanaseva (15.133), care a fost a doua rezervă, urmată pe podium de chinezoaica Lu Sui (15.066) şi de sportiva americană Alexandra Raisman (15.000).

Tot duminică, în finala la bârnă, Amelia Racea s-a clasat pe locul 5, iar Cătălina Ponor, pe locul 7, în timp ce Marius Berbecar a ocupat locul 6, la paralele.

Delegaţia României şi-a îndeplinit obiectivul principal la CM de la Tokyo, ambele echipe calificându-se la Jocurile Olimpice din 2012, însă nu a câştigat vreo medalie.

Rezultatele complete ale României la CM de la Tokyo sunt următoarele:

* echipa feminină, locul 4 (calificată la JO de la Londra)

* echipa masculină, locul 8 (calificată la JO de la Londra)

* finala individual compus feminin: Ana Porgras. locul 6 şi Raluca Haidu, locul 18

* finala individual compus masculin: Flavius Koczi, locul 12

* finala sol masculin: Flavius Koczi, locul 6

* finala bârnă: Amelia Racea, locul 5, Cătălina Ponor, locul 7

* finala paralele masculin: Marius Berbecar, locul 6

* finala sol feminin: Diana Chelaru, locul 8.

Delegaţia României la Campionatul Mondial de la Tokyo se va întoarce în ţară fără vreo medalie, situaţie care s-a mai petrecut în istorie în urmă cu 30 de ani, la CM de la Moscova (1981).