David Goffin, finalist în turneul ATP de la Montpellier

David Goffin, numărul 7 mondial, s-a calificat în finala turneului ATP de la Montpellier, după o victorie în două seturi împotriva lui Gilles Simon.

Tenismanul belgian David Goffin, principalul favorit al turneului ATP de la Montpellier (Franţa), s-a calificat în sferturile de finală ale acestei competiţii, dotată cu premii totale de 501.345 euro, învingându-l în două seturi, 6-4, 6-2, pe francezul Gilles Simon, într-o partidă disputată miercuri.

Goffin, numărul 7 mondial, s-a impus după o oră şi 23 minute de joc, iar în turul următor îl va avea ca adversar pe învingătorul meciului dintre rusul Karen Hacianov şi lituanianul Ricardas Berankis, care se vor înfrunta joi.

Într-o altă partidă din optimile de finală, rusul Andrei Rublev, favoritul numărul 6, a dispus cu 6-2, 6-1 de francezul Jeremy Chardy. Rublev va juca în turul următor împotriva câştigătorului duelului dintre francezii Jo-Wilfried Tsonga şi Nicolas Mahut.

Rezultate înregistrate miercuri la Montpellier:

Turul 1
Ruben Bemelmans (Belgia) - Calvin Hemery (Franţa) 6-1, 6-2
Pierre-Hugues Herbert (Franţa) - Kenny De Schepper (Franţa) 7-6 (7/4), 6-7 (5/7), 6-4
Richard Gasquet (Franţa/N.5) - Daniil Medvedev (Rusia) 6-0, 6-3
Nicolas Mahut (Franţa) - Dustin Brown (Germania) 6-7 (2/7), 2-5 (abandon Brown)
John Millman (Australia) - Yuichi Sugita (Japonia/N.8) 5-7, 6-3, 6-4