Cupa Europeană de Judo: Sportivii români, început în forță: 10 medalii

Sportivii români demonstrează performanța. 10 medalii a luat lotul României din prima zi a Cupei Europene de Judo.

Cupa Europeană de Judo pentru Juniori de la Arad a început cu salutul lotului României, urmat de imnul naţional, intonat de cântăreţul clujean Aurel Tămaş.

De cum s-a dat startul Cupei Europene, juniorii români au şi început să câştige medalii. Din 17 finale jucate, lotul nostru a obţinut nu mai puţin de zece trofee. Imnul ţării noastre a fost intonat, prima oară, pentru Adam Radvanski. Sportivul a urcat pe prima poziţie a podiumului, la categoria 55 de kg, după ce l-a învins pe Dilshot Khalmatov din Ucraina.

A venit, apoi, rândul Cleoniei Rîciu, la categoria 52 kg, care a trecut, în finală, de Shir Kellner din Israel.

Mihaela Chiss a câştigat medalia de argint, la categoria 44 kg.

Alte şapte trofee au fost obţinute de juniorii români care au urcat pe ultima treaptă a podiumului, în debutul competiţiei de la Arad.

Competiţia continuă duminică, atunci când se vor lupta pentru supremaţia pe tatami şi alţi români, la categoriile grele.