U Craiova - Poli Iași, rezultat final în etapa a 12-a din Liga 1

Mihai Ciobanu / 04 oct 2019 / 22:28 Salveaza PDF Comentarii

Universitatea Craiova și Poli Iași au remizat, vineri seara, scor 1-1, în etapa a 12-a din Liga 1.

Ieșenii au deschis scorul prin Andrei Cristea, chiar fostul jucător al Craiovei, în minutul 70. Atacantul a primit la marginea careului, l-a depășit pe Pigliacelli și a înscris pentru 1-0. Universitatea Craiova a restabilit egalitatea prin Carlos Fortes, în minutul 82, care a reluat cu capul, din careu, o centrare venită de la Mihăilă. A fost primul gol al portughezului pentru Craiova, în campionat, de la sosirea sa în Oltenia, în februarie 2019.

În urma acestei remize, Universitatea Craiova a ratat șansa de a trece, cel puțin temporar, pe primul loc în Liga 1. Formația lui Victor Pițurcă se află pe locul secund, cu 23 de puncte acumulate, la o lungime de liderul CFR Cluj, care are un meci mai puțin disputat.

De partea cealaltă, Poli Iași a ajuns la al șaselea meci consecutiv fără victorie, însă moldovenii se mențin pe loc de play-off, cinci, cu 18 puncte. În următoara rundă, Universitatea Craiova o va înfrunta pe campioana CFR Cluj, în deplasare, în timp ce Poli Iași va primi vizita lui FC Botoșani, transmite Mediafax.

Copyright 2019 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate.