Mușcați de "Lupi": Oțelul-Petrolul 0-3, în semifinalele Cupei

Petrolul Ploiești

Petrolul Ploiești poate fi considerată prima finalistă din Cupa României, după ce a câștigat, scor 3-0, turul semifinalei cu Oțelul Galați, disputat la malul Dunării.

Băieții antrenați de fostul internațional Cosmin Contra au furat startul, iar în minutul 3 era deja 0-1. Fundașul Geraldo a deschis scorul printr-o lovitură de cap, în urma unui corner.

După golul portughezului, Oțelul a controlat partida, doar inspirația lui Bornescu făcând ca "Lupii galbeni" să intre în avantaj la cabine.

Gălățenii nu au continuat ofensiva și în partea a doua, iar Morar a făcut 0-2 în minutul 60, după un șut deviat. La 11 minute, Bokila a închis tabela la scor de neprezentare pentru Oțelul.

Ca și cum nu ar fi fost de ajuns, Grigoraș a mai primit o lovitură în minutul 85, atunci când Benga a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

Echipele de start:

Oţelul: Grahovac - Cojoc, Sîrghi, Benga, Murgoci - L. Iorga, G. Giurgiu, I. Neagu - Astafei, Vancea, Stromajer Rezerve: Brăneţ, Ljubinkovici, Marquinhos, Gazale, G. Paraschiv, Sg. Costin, Didi. Antrenor: Petre Grigoraș

Petrolul: Bornescu - Alcenat, Manasse, Geraldo, Guilherme - Hoban, Marinescu - Boudjemaa, Sauvadet, Hamza- Bokila Rezerve: Hamutovski, Mustivar, Renan, Mojica, Naziri, M. Cristescu, Morar. Antrenor: Cosmin Contra

Arbitru: R. Petrescu Asistenţi: A. Oniţa, V. Marinescu Adiţionali: S. Colţescu, R. Dumitru.