Monchengladbach câştigă la Koln şi urcă pe primul loc în Bundesliga

bundesliga
bundesliga

Borussia Monchengladbach îşi continuă seria excelentă din acest sezon, reuşind să câştige de o manieră impresionantă Derby-ul Rinului cu FC Koln, scor 3-0, chiar pe terenul marii sale rivale.

Echipa antrenată de Lucien Favre a ajuns astfel la a patra victorie consecutivă în campionat şi a urcat pe primul loc în Bundesliga, cu punct mai mult decât Bayern Munchen, care se va deplasa duminică la Mainz, informează Antena 3.

Gladbach a rezolvat problema învingătoarei încă din prima repriză, când Mike Hanke şi Juan Arango au marcat pentru oaspeţi, după pauză, acelaşi Hanke reuşind dubla şi stabilind rezultatul final.

„A fost o victorie meritată, iar în repriza a doua am fi putut să ne desprindem şi mai clar. Le-am cerut jucătorilor să preseze încă din start şi exact asta au făcut. Ar fi trebuit să câştigăm la o diferenţă de patru sau cinci goluri”, a declarat Favre la finalul meciului.