Guardiola, debut cu scandal la Bayern: două penalty-uri într-un minut - VIDEO

Guardiola Bayern

Pep Guardiola a debutat, vineri, în campionatul Germaniei, împotriva celor de la Borussia Monchengladbach. Bayern Munchen a învins cu 3-1, însă în repriza a doua a avut loc un episod despre care presa sportivă scrie că ar fi unic în istoria fotbalului.

Bavarezii au pornit ca din pușcă, astfel că după doar 16 minute conduceau cu 2-0, prin reuşitele lui Robben ('12) şi Mandzukic ('16). Partida a fost echilibrată de Dante, care cu cinci minute înainte de pauză a marcat un autogol.

În minutul 69, David Alaba a făcut 3-1 din penalty, după ce la faza precedentă Muller ratase o lovitură de la 11 metri. Controversele au fost stârnite de fundașul celor de la Borussia, Alvaro Dominguez, care a provocat ambele penalty-uri într-un singur minut. Mai mult, cele două lovituri de pedeapsă au fost acordate în urma a două hențuri comise de Dominguez, scrie ProSport.