Soci 2014: Timea Sara, locul 60 la schiatlon, Cornel Puchianu, locul 30 la biatlon 10 km sprint

Timea Sara
Timea Sara

Evoluții modeste pentru sportivii români care au debutat, sâmbătă, în competițiile Olimpiadei de iarnă de la Soci. Sportiva Timea Sara a ocupat locul 60, penultimul, în proba de 7,5/7,5 km schiatlon, iar Cornel Puchianu s-a clasat pe locul 30 în proba masculină de sprint 10 kilometri din cadrul concursului de biatlon din cadrul Jocurilor Olimpice de la Soci.

Timea Sara a fost prima reprezentantă a României care a intrat în concurs la competiţia din Rusia, scrie Mediafax.

Românca, care a evoluat cu numărul 60, a încheiat proba cu timpul de 46 de minute şi 43 de secunde, la peste opt minute de locul 1.

Proba a fost câştigată de sportiva norvegiană Marit Bjoergen (38:33.6), care şi-a păstrat titlul câştigat la Vancouver, urmată de suedeza Charlotte Kalla (38:35.4) şi de o altă sportivă din Norvegia, Heidi Weng (38.46.8).

Cornel Puchianu a încheiat proba masculină de sprint 10 kilometri din cadrul concursului de biatloncu timpul 25:50.7.

Proba a fost câştigată de norvegianul Ole Einar Bjoerndalen (24:33.5).

Medalia de argint a fost câştigată de austriacul Dominik Landertinger (24:34.8), iar pe poziţia a treia s-a clasat cehul Jaroslav Soukup (24:39.2).