Semimaraton Bucureşti. Căştigătorii de anul acesta

Kenyanul Patrick Kipkorir Siele, în vârstă de 21 de ani, a câştigat cursa masculină din cadrul celei de-a şaptea ediţii a Semimaratonului Bucureşti, înregistrând, duminică, timpul de 1 oră şi 5 secunde.

El a fost urmat de alţi doi sportivi din Kenya, Roncer Kipkorir Konga (1 oră, 1 minut şi 19 secunde) şi Justus Kipkogei Kangogo (1 oră, 1 minut şi 32 secunde). Pe locul patru a sosit Abel Chebet (1 oră, 2 minute şi 18 secunde) din Uganda, în timp ce poziţia a cincea i-a revenit etiopianului Mustefa Kedir Tebo (1 oră, 2 minute şi 35 secunde).

În cursa feminină a Semimaratonului Bucureşti s-a impus Pauline Chemning Korikwiang (30 de ani) din Kenya, ea fiind cronometrată cu 1 oră, 10 minute şi 7 secunde, un record personal. Poziţia a doua a revenit unei alte sportive din Kenya, Daisy Cherotich (1 oră, 12 minute şi 7 secunde), iar pe ultimul loc al podiumului a urcat Elvan Abeylegesse (1 oră, 12 minute şi 27 secunde) din Turcia.

Etiopianca Bashanke Imoshe Bilo a încheiat cursa pe poziţia a patra (1 oră, 14 minute şi 38 secunde), iar pe cinci a sosit compatrioata sa Tejitu Siyum Alemayehu (1 oră, 14 minute şi 49 secunde).

La cea de-a 7-a ediţie a Volkswagen Semimaratonul Bucureşti, eveniment organizat de Bucharest Running Club în 12 şi 13 mai, au participat aproximativ 17.000 de alergători din 65 de ţări.