România, debut cu dreptul la Mondialele de handbal feminin

cm-de-hromania

Naţionala feminină de handbal a României a învins, sâmbătă, la Novi Sad, reprezentativa similară a Tunisiei, cu scorul de 27-17 (15-8), în meciul de debut din grupa D a Campionatului Mondial din Serbia.

România a avut un debut excelent la Mondiale, în faţa campioanei Africii, Tunisia, pe care doar a văzut-o la un turneu amical în Franţa. Tricolorele au condus încă din primele minute, cu 5-1, apoi cu 9-3 (minutul 16), pentru ca la pauză tabela să arate un avantaj liniştitor al echipei antrenate de Gheorghe Tadici, scor 15-8.

Cursul jocului a fost acelaşi şi în repriza secundă, cu România la "timonă", 20-10 (min. 39) şi 23-13 (min. 50), astfel că victoria a venit firesc pentru reprezentativa noastră, scor final 27-17.

Jucătoarea meciului declarată de către IHF a fost interul României, Gabriela Perianu.

Marcatoare:

România - Perianu 6 goluri, Neagu 6, Nechita 4, Brădeanu 3, Ardean-Elisei 3, Manea 2, Buceschi 1, Ciuciulete 1, Pîrvuţ 1

Tunisia - Chebbah 5 goluri, Dhaouadi 3, Toumi 3, Kouki 2, Daoula 1, Elghaoui 1, Sfar 1, Jaouadi 1.

Campionatul Mondial de handbal feminin din Serbia a fost deschis, vineri, prin partida dintre naţionala gazdă a competiţiei, Serbia, şi Japonia, în grupa B, scorul fiind 28-26.