IRLANDA de NORD-ROMÂNIA, scor FINAL. Meci 13 iunie

Sâmbătă seară a avut loc duelul Irlanda de Nord-România, meciul fiind difuzat la TVR, începând cu ora 21,45. Reprezentativa României a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susţinut, sâmbătă, în compania selecţionatei Irlandei de Nord.

În meciul de sâmbătă seară, pentru naţionala României a debutat şi atacantul Florin Andone. El a intrat pe teren în minutul 72, în locul lui Claudiu Keşeru.

VEZI ȘI: "O mare RUȘINE", reacția lui Pătraru după meciul Irlanda de Nord-România

Iată cele mai importante momente ale partidei Irlanda de Nord - România:

MECIUL s-a încheiat cu scorul de 0-0.

minutul 89 - Tamaș intră în locul lui Maxim.

minutul 81 - Lovitură de colț pentru Irlanda de Nord.

minutul 79 - Dublă schimbare la gazde: Evans intră în locul lui Ward. Cathart îi ia locul lui Evans.

minutul 78 - Torje este avertizat și primește cartonaș galben.

minutul 76 - Oliver Norwood trage, dar șutul său nu prinde poarta.

minutul 71 - Keșeru iese. Îi ia locul Florin Andone. El debutează în națională.

minutul 69 - Brunt șutează, dar mingea ocolește poarta.

minutul 65 - Ratare uriașă a lui Torje! Șutul său este deviat.

minutul 61 - Iese Chipchiu, Bogdan Stancu îi ia locul.

minutul 59 - Keșeru trage pe poartă, dar nu reușește să înscrie pentru țara noastră.

minutul 57 - Torje șutează, dar ocolește poarta.

minutul 53 - Stuart Dallas trimite pe lângă poartă.

minutul 49 - De asemenea, Brunt primește cartonaș galben.

minutul 47 - Sepsi este avertizat cu un cartonaș galben.

minutul 46 - Începe repriza a doua.

minutul 45 - Scorul este de 0-0 după prima repriză a meciului Irlanda de Nord-România.

minutul 42 – Johnny Evans reușește o lovitură de cap.

minutul 39 - Lafferty se află în ofsaid.

minutul 36 - Keșeru execută un corner.

minutul 31 - Chipciu șutează, dar nu a fost gol. El a ratat o șansă foarte bună de a deschide scorul.

minutul 30 - Pintili își revine și se întoarce pe teren.

minutul 26 - Meciul este întrerupt pentru câteva minute pentru a i se acorda îngrijiri medicale lui Pintili după ce tot el l-a faultat cu picioarele în faţă pe Baird. Pintili primeşte cartonaşul galben.

minutul 24 - Kyle Lafferty este fluierat în poziție de ofsaid.

minutul 20 - Șutul lui Steven Davis nu găsește poarta.

minutul 17 - Irlanda de Nord atacă și Kyle Lafferty șuteaza pe poartă, dar scorul rămâne neschimbat: 0-0.

minutul 8 - Torje reușește să tragă, dar șutul lui ratează ținta. O partidă foarte echilibrată până în acest moment.

minutul 4 - Chipciu pătrunde în careu. El este deposedat în momentul pasei.

minutul 2 - Un prim șut periculos. Keșeru șutează de la distanță, puțin pe lângă poarta gazdelor

minutul 1 - Începe partida Irlanda de Nord-România.

IRLANDA DE NORD-ROMÂNIA VIDEO LIVE AICI

Știrea inițială:

România îşi poate lua pe deplin revanşa în faţa Irlandei de Nord, echipă care a blocat prezenţa tricolorilor la Cupa Mondială din Mexic, din 1986.

Cu trei ore înainte de meci, fanii Irlandei de Nord încep să se pregătească de meci. În centrul oraşului s-au adunat fani irlandezi, îmbrăcaţi în tricourile naţionalei. Alături de localnici sunt şi români, cu steaguri tricolore.

IRLANDA DE NORD - ROMÂNIA. Iată echipele de start:

Irlanda de Nord: 1. Michael McGovern — 2. Conor McLaughlin, 4. Gareth McAuley, 5. Jonny Evans, 11. Chris Brunt — 8. Steven Davis (căpitan) — 19. Jamie Ward, 16. Oliver Norwood, 6. Chris Baird, 14. Stuart Dallas — 10. Kyle Lafferty. Selecționer: Michael O'Neill.

Rezerve: 12. Trevor Carson, 23. Maik Taylor — 3. Shane Ferguson, 17. Paddy McNair, 18. Aaron Hughes, 20. Craig Cathcart, 13. Corry Evans, 15. Paddy McCourt, 21. Josh Magennis, 7. Niall McGinn, 9. Will Grigg, 22. Caolan Lavery.

România: 12. Ciprian Tătărușanu — 2. Paul Papp, 6. Vlad Chiricheș (căpitan), 21. Dragoș Grigore, 3. Laszlo Sepsi — 18. Andrei Prepeliță, 8. Mihai Pintilii — 11. Gabriel Torje, 10. Alexandru Maxim, 7. Alexandru Chipciu — 13. Claudiu Keșeru. Selecționer: Anghel Iordănescu.

Rezerve: 1. Silviu Lung jr, 23. Cristian Bălgrădean — 4. Gabriel Tamaș, 5. Cosmin Moți, 16. Bogdan Vătăjelu, 22. Cristian Săpunaru, 14. Claudiu Bumba, 15. Ovidiu Hoban, 17. Adrian Popa, 20. Eric Bicfalvi, 9. Florin Andone, 19. Bogdan Stancu.

Arbitru: Carlos Velasco Carballo; arbitri asistenți: Roberto Alonso, Juan Yuste; arbitru de rezervă: Marcos Alvarez Moreno; arbitri asistenți adiționali: Carlos Del Cerro, Santiago Jaime (toți din Spania).

VEZI ȘI: Irlanda de Nord - România: Cum arată echipa de start a lui Anghel Iordănescu